Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 06.12.2019 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Ocena: 1
1 0

Wybory kontraktowe

Konin,Turek,Koło,Słupca 04.06.2019 10:19

Wybory kontraktowe

Trzydzieści lat temu Polacy poszli do pierwszych od II Wojny  Światowej częściowo wolnych wyborów nazywanych też "wyborami kontraktowymi".


Mimo zarezerwowania wiekszości sejmowej dla partii rządzącej zwycięstwo odniosła Solidarność otrzymując np w wyborach do Senatu ( całkowicie wolnych) 99 na 100 mandatów. polacy dali wyraz swoim oczekiwaniom przemian, niepodległości i demokracji. Mimo różnic w ocenach wyborów, a zwłaszcza tego co się stało już kilka godzin po pierwszej turze ( zmiana ordynacji na korzystniejszą dla PZPR, następnie wybór Jaruzelskiego na Prezydenta a Kiszczaka na szefa MSW, "gruba kreska" itp), ten wybuch społecznego entuzjazmu, solidarności przyczynił się do rozpoczęcia - trwających do dziś - przemian w Polsce. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


TŁUMY NA POGRZEBIE 21-LATKA W KONINIE UTRUDNIENIA W RUCHU TRWAJĄ OGLĘDZINY MIEJSCA, GDZIE ZGINĄŁ 21-LATEK Ostrzeżenie meteorologiczne KONIEC REMONTU MOSTU NAD WARTĄ Ostrzeżenie meteorologiczne Komunikat PPU Dromo sp. z o.o. ws. utrudnień w ruchu Rusza inwestycja za 72,5 miliona złotych Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego Zbiórka krwi dla naszej koleżanki