Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena: 1
1 0

Wybory kontraktowe

Konin,Turek,Koło,Słupca 04.06.2019 10:19

Wybory kontraktowe

Trzydzieści lat temu Polacy poszli do pierwszych od II Wojny  Światowej częściowo wolnych wyborów nazywanych też "wyborami kontraktowymi".


Mimo zarezerwowania wiekszości sejmowej dla partii rządzącej zwycięstwo odniosła Solidarność otrzymując np w wyborach do Senatu ( całkowicie wolnych) 99 na 100 mandatów. polacy dali wyraz swoim oczekiwaniom przemian, niepodległości i demokracji. Mimo różnic w ocenach wyborów, a zwłaszcza tego co się stało już kilka godzin po pierwszej turze ( zmiana ordynacji na korzystniejszą dla PZPR, następnie wybór Jaruzelskiego na Prezydenta a Kiszczaka na szefa MSW, "gruba kreska" itp), ten wybuch społecznego entuzjazmu, solidarności przyczynił się do rozpoczęcia - trwających do dziś - przemian w Polsce. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Od sierpnia nowe ceny za odpady Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA