Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena:

Nowy sposób obliczania opłat za śmieci

Turek 04.06.2019 07:26

Nowy sposób obliczania opłat za śmieci

Od 1 sierpnia 2019 r. wprowadzony zostanie w Turku nowy sposób obliczania opłat za odpady. Sposób, który z powodzeniem sprawdził się w wielu miastach mniejszych i większych. Wyjaśniamy, jak to będzie funkcjonować.


1. Rada Miejska ma obowiązek uchwalić stawki za odpady. Miasto zaś musi zebrać od mieszkańców tyle pieniędzy, aby odebrać od mieszkańców śmieci i dostarczyć je na składowisko. Musi zatem zapłacić firmie, która odbiera odpady i transportuje do Orlego Stawu, oraz składowisku w Orlim Stawie za ich unieszkodliwianie. Jeżeli zbieramy od mieszańców mniej pieniędzy za śmieci, niż kosztuje ich odbiór, transport i unieszkodliwianie, to trzeba podnieść stawki. Miasto jedynie pośredniczy między mieszkańcami, a zakładem unieszkodliwiania odpadów.
2. Na cenę za odpady, jaką płacą mieszkańcy, składają się: opłaty na składowisku (tzw. opłata marszałkowska, która w ostatnim czasie decyzją Ministra Środowiska wzrosła o 123%), koszty pracownicze (te również wzrosły, a już mówi się o kolejnym wzroście pensji minimalnej) oraz koszty transportu (paliwo wciąż drożeje).
3. Dotychczas w Turku opłaty za odpady uzależnione były od ilości osób w rodzinie. Ta metoda okazała się wadliwa i niesprawiedliwa. Od 2015 r. swoje deklaracje z systemu opłat wycofało ponad 1000 mieszkańców. W tej sytuacji powinna zmniejszyć się liczba odbieranych odpadów. Niestety, w tym samym czasie liczba odpadów produkowanych rocznie przez jednego mieszkańca wzrosła o prawie 80 kg.
4. W efekcie, biorąc pod uwagę wspomniane podwyżki opłat za unieszkodliwianie odpadów o 123%, kosztów osobowych i transportu, oraz wzrostu ilości śmieci odbieranych w Turku, aby system się finansował, stawka za odpady segregowane musiałaby wzrosnąć do minimum 19 zł za osobę, a za niesegregowane do 30 zł za osobę. Wtedy 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić miesięcznie odpowiednio: 76 zł lub 120 zł.
5. Nowy system uzależniony od zużycia wody (do którego nie jest wliczana woda z liczników ogrodowych) będzie sprawiedliwy. Choćby dlatego, że jeśli ktoś wyjedzie na kilka miesięcy, wtedy niższe zużycie wody zaskutkuje niższymi opłatami za odpady w kolejnym okresie. Natomiast teraz czy ktoś cały czas przebywa na miejscu, czy okresowo, płaci tyle samo.
6. Rada Miejska przyjęła stawki opłat za odpady: segregowane 5,5 zł/m3 i niesegregowane 10 zł/m3. Oznacza to, że roczne zużycie wody za rok 2018 w gospodarstwie domowym dzielimy na 12 miesięcy, następnie mnożymy przez stawkę za odpady: 5,50 lub 10 zł (w zależności od sposobu segregacji). Przyjmując, że średnie zużycie wody w Turku to 3 m3/osobę, 4-osobowa rodzina zużywa rocznie 144 m3 wody, to daje 12 m3 miesięcznie, co z kolei w przeliczeniu stawki 5,50 zł lub 10 zł oznacza miesięczne opłaty za odpady odpowiednio: 66 zł za segregowane (przy pozostawieniu dotychczasowego systemu opłaty musiałyby wzrosnąć do 4x19 zł = 76 zł/mc) i 120 zł za niesegregowane.
7. Gdybyśmy zostawili stawkę od mieszkańca to byłaby ona wyższa niż dotychczasowa. Przy stawce zależnej od zużytej wody każdy będzie płacił za siebie, nie zaś za osoby, które śmieci produkują, a wypisały się z systemu i nie płacą. Dlatego wraz z Radą Miejską zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego systemu naliczania opłat za odpady.
8. Niedługo Urząd Miejski w Turku będzie zbierał od mieszkańców domów deklaracje dotyczące sposobu segregacji odpadów i ilości wody zużytej w 2018 r.
9. Właściciele domów, którzy nie posiadają liczników ogrodowych na wodę do podlewania trawy itp., powinni się w takie zaopatrzyć, aby ponosić mniejsze opłaty za odpady.

                                                                                              Urząd Miejski w Turku

Maks Data: 30.06.2019 17:47 ID:11454
Tak,tylko trzeba kontenery na Os.Wyzwolenia obudować i zamykac na klucz Jak dotychczas podjeżdżają samochody ludzie wyrzucają worki i nie tylko ,różne inne śmieci a my za to płacimy.Oczywiscie nie są to mieszkańcy ani osiedla,ani nawet miasta Turek.Albo założyć kamery.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet Od sierpnia nowe ceny za odpady TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell