Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 06.07.2020 r. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ocena:

Konin - Zielone Miasto Energii

Konin 03.06.2019 10:37

Konin - Zielone Miasto Energii

Przedstawiamy przemówienie prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego, wygłoszone 1 czerwca 2019 roku w Parku Chopina, podczas Miejskiego Dnia Dziecka.


Drogie koninianki, Drodzy koninianie,

Dawno temu w okolicy Konina, w latach czterdziestych dwudziestego wieku, powstała pierwsza odkrywka węgla brunatnego w konińskim zagłębiu.

Odkrywka w Morzysławiu do zamknięcia w 1953 roku wydobyła ponad milion ton węgla brunatnego. To daje ponad miliard kilogramów węgla! Wydawałoby się, że to niewyobrażalna ilość, lecz obecnie wydobywamy tego surowca wiele razy więcej. Co dziś natomiast znajduje się w miejscu dawnej odkrywki, której teren został w latach sześćdziesiątych włączony w granice Konina? Park. W miejscu odkrywki w Morzysławiu znajduje się obecnie Park Siedemsetlecia. To historia zarówno początków współczesnego Konina, jak i symbol wielu przemian, które przeszło nasze miasto w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Dziś stoimy u progu kolejnej, wielkiej zmiany. I to nawet większej, niż przemiana odkrywki w park… transformacja energetyczna, zmiany gospodarcze, klimatyczne oraz demograficzne stawiają przed naszym miastem ogromne wyzwanie i musimy mu sprostać. Dlatego, tak jak kiedyś pokolenia naszych ojców i dziadków budowały Konin, jaki znamy obecnie, tak teraz my musimy go zmienić i stworzyć na nowo. Potrzebujemy do tego zaangażowania koninianek i koninian, naszych pomysłów, kreatywności i pracy, wspólnej pracy.  

Aby ta zmiana mogła się dokonać potrzebujemy nowej wizji Konina.

Tą wizją jest Konin Zielone Miasto Energii.

Zielone Miasto Energii to trzy filary:

Pierwszy -> Tętniąca  energia nowoczesnych, przyjaznych dla człowieka i środowiska technologii.

Drugi -> Miasto pełne zieleni, terenów rekreacyjnych i ekologicznych rozwiązań.

Trzeci -> Energia relacji między ludźmi, kreatywności i przedsiębiorczość .

Zielone Miasto Energii to takie, w którym każdy czuje się jak u siebie i chce w nim zostać, żyć i rozwijać się.

Ta wizja to bardzo ważna podstawa naszych działań, jednak jest zaledwie początkiem drogi do celu. Na jej podstawie rozpoczynamy budowę nowej strategii Konina, która da miastu jasny plan rozwoju i zwiększy jego szanse w konkurencji z większymi ośrodkami. Zielone Miasto Energii to nasz cel, teraz musimy wypracować rozwiązania, które pozwolą zmierzać ku miejscu naszych marzeń.

Do tworzenia nowej strategii Konina zapraszam wszystkich. Im więcej różnych zdań i pomysłów, tym lepsza i bardziej odpowiadająca na nasze wspólne potrzeby będzie nowa strategia miasta.

Rozwiązania strategiczne planujemy wypracowywać między innymi podczas warsztatów. Pierwsze odbędą się już 18 czerwca. Zapisać można się na stronie internetowej miasta Konina. Tam również można nadsyłać swoje pomysły oparte na nowej wizji Konina jako Zielonego Miasta Energii.

Pamiętajmy, że od nas wszystkich zależy wspólna przyszłość naszego miasta! Stwórzmy je tak, abyśmy mogli być z niego równie dumni, jak z owoców swojej pracy dla Konina są dziś dumne starsze pokolenia koninianek i koninian.

Bardzo dziękuję i jeszcze raz gorąco zachęcam do wspólnej pracy nad przyszłością naszego miasta.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Straciłeś pracę – sprawdź, czy otrzymasz dodatek solidarnościowy z ZUS Wielki Plac Budowy - ulica Kleczewska Andrzej Duda w Koninie! Rusza budowa największej w Koninie farmy fotowoltaicznej Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Stalowa konstrukcja na budowie wiaduktu Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet Od 29 czerwca modyfikacja rozkładu jazdy dla linia 58 TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie