Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 21.09.2019 r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ocena: 1
1 0

Święto Rycerzy Kolumba w Licheniu

Licheń 18.05.2019 10:18

Święto Rycerzy Kolumba w Licheniu

Rycerze Kolumba świętują w dniach 17-18 maja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – przeżywają IX Konwencję Stanową w Polsce pod hasłem „Pomagamy potrzebującym. Wspieramy poszkodowanych”.


Ponad 300 Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski na Konwencji Stanowej – dorocznym spotkaniu Rycerzy z całej Polski. Podczas obrad Rycerze podsumują ostatni czas pełnienia swojej misji, zaplanują działania charytatywne i formacyjne oraz wybiorą polskie władze organizacji na zbliżający się kolejny rok działalności.

W piątek o godz. 11 Rycerze Kolumba zorganizowali konferencję prasową, podczas której Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy, czyli przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, Andrzej Anasiak, były delegat stanowy, Wiesław Lenartowicz, kapelan stanowy pomocniczy, duszpasterz rycerzy w całej Polsce, a także Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce przybliżyli działalność organizacji. – Ten rok jest szczególny, ponieważ przyjechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, by u stóp Matki Bożej Licheńskiej złożyć wszystko, co zostało dokonane. Prosimy też o to, by Maryja wspierała nas w tych działaniach, które podejmiemy – mówił Andrzej Anasiak. A podejmują działalność charytatywną szczególnie na rzecz swojej parafii, choć angażują się też w akcje ogólnoświatowe.

IX Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce rozpoczęła się Mszą Świętą w piątek o godz. 18 sprawowaną przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego i koncelebrowaną przez metropolitę lwowskiego abpa Mokrzyckiego, bpa Jana Piotrowskiego z Diecezji Kieleckiej i Kapelana Stanowego, duszpasterza Rycerzy Kolumba – abpa Wacława Depo, który wygłosił homilię do zgromadzonych Rycerzy.

„Dziękujemy Bogu, że możemy tu przywoływać wciąż aktualne nauczanie Jana Pawła II” – mówił metropolita częstochowski. Nawiązując do rycerskiej zasady posłuszeństwa i wierności Kościołowi przypomniał Rycerzom, że „tylko Chrystus jest drogą do zbawienia, dlatego nie ma Kościoła bez Chrystusa”. Rycerze ofiarowali duchowe owoce tej mszy świętej w intencji rozwoju swojej wspólnoty w Polsce i modlili się o przewodnictwo Maryi.

"Konferencja Episkopatu Polski bardzo żywo wspiera rozwój Rycerzy Kolumba w Polsce" - powiedział zgromadzonym Rycerzom i ich gościom abp Gądecki.
Msza święta zakończyła się wyjątkowym wydarzeniem. „Za szczególne dokonania w zakresie działalności społecznej, za patriotyczną postawę, bezinteresowność i poświęcenie dla Polski” Orderem św. Stanisława Komandorii Podkarpackiej został uhonorowany Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.
Sobota, 18 maja, będzie ostatnim dniem tegorocznej Konwencji. Rycerze podsumują mijający rok formacyjny, zdecydują o kierunkach rozwoju wspólnoty oraz wybiorą przywództwo, które będzie kierowało ich działaniami przez kolejne 12 miesięcy.

Przedstawiciele zapraszali do wstąpienia w szeregi rycerzy. – Potrzebujących jest wiele, przystąpienie do Rycerzy Kolumba to bardzo dobra droga, by ulepszyć swoje życie i uszczęśliwić swoje rodziny, a finałem naszego życia ma być zbawienie – mówił Krzysztof Zuba.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 112 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU Pierwszy asfalt na Kleczewskiej Wkrótce na Kleczewskiej pierwsza warstwa asfaltu Konin aktywnie w programie „Czyste powietrze” Oficjalne wyniki Konińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 Informacja w sprawie obowiązku podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej Regaty żeglarskie „O puchar Prezydenta Miasta Konina” Pałac Reymonda galerią fotografii 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę Ostrzeżenie meteorologiczne