Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 27.05.2019 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Ocena:

Na urodzinach Zofii Urbanowskiej w Kowalewku

Rzgów 16.05.2019 12:50 (11 dni temu)

Na urodzinach Zofii Urbanowskiej w Kowalewku

W 170. rocznicę urodzin Zofii Urbanowskiej, której rok obchodzimy w naszym mieście, w Kowalewku - gdzie przyszła na świat - odbyła się niezwykła uroczystość. W środę (15 maja) zaprosili na nią samorządowcy z gminy Rzgów, bibliotekarze oraz strażacy z Kowalewka.


- Spotkaliśmy się w miejscu szczególnym, w miejscu, w którym 170 lat temu urodziła się znakomita autorka Zofia Urbanowska. Jesteśmy zaszczyceni tym, że to właśnie w gminie Rzgów, w miejscowości Kowalewek, tak wybitna osobistość przyszła na świat. Od wielu lat staramy się propagować Zofię Urbanowską i jej twórczość - powiedział witając wszystkich wójt Rzgowa Grzegorz Matuszak.

Podczas uroczystości goście złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą autorstwa Jotto Giotto Dimitrowa, która jest wmurowana w ścianę izby pamięci pisarki. Ogłoszono też wyniki i wręczono nagrody w konkursie literackim oraz na spot promujący twórczość Zofii Urbanowskiej.

Następnie odbyło się spotkanie z dr Barbarą Kosmowską, autorka biografii Zofii Urbanowskiej zatytułowanej „Na służbie u Kopciuszka”.

Nie obyło się bez prezentów. Starostwo konińskie przekazało GBP w Rzgowie oryginalne wydanie „Gucia zaczarowanego” z 1908 roku, a sekretarz miasta Marek Zawidzki i kierownik Wydziału Kultury UM - Zenona Sroczyńska przekazali placówce najnowszą książkę o pisarce „Zofia Kamila. Vie romance”.

„Urodziny Zofii” w Kowalewku zakończyła prezentacja filmu animowanego, opartego na motywach „Gucia zaczarowanego”, zrealizowanego 2014 roku przez fundację Pogranicze przy współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Można też było zwiedzić izbę pamięci pisarki.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


TW Sikorski ? Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego Pierwsze Komunie Ukryte pod deptakiem Sprawa pomnika w Licheniu W Koninie i powiecie wygrało Prawo i Sprawiedliwość Święto Rycerzy Kolumba w Licheniu Oboz kondycyjno - szkoleniowy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej Zderzenie z pociągiem Informacja o naborze do Dziennego Domu Senior+