Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 19.08.2019 r. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Ocena:

Rocznica zakończenia 2 wojny światowej

Konin 08.05.2019 10:28

Rocznica zakończenia 2 wojny światowej

W asyście kompanii honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, orkiestry Dętej PAK KWB „Konin”, klas mundurowych i pocztów sztandarowych odbędą się dziś konińskie obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Do udziału w nich zapraszają Prezydent Konina oraz Miejska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie.  
 


Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.45 na Placu Wolności, gdzie we wrześniu 1939 roku  w publicznej egzekucji hitlerowcy rozstrzelali dwóch mieszkańców miasta: właściciela restauracji Aleksandra Kurowskiego i kupca Mordechaja Słodkiego. Jak mówią  historycy – to wydarzenie zapisało się w pamięci mieszkańców miasta i w opracowaniach dotyczących okresu okupacji, bo Niemcy udokumentowali egzekucję, wykonując co najmniej 5 zdjęć.

Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia: „Za zasługi dla Miasta Konina”, Gwiazdy Pamięci „Polska Niepodległa 1918”, „Krzyż 100 lat Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej”, będą wręczone legitymacje weterana, a także mianowanie na wyższy stopień wojskowy.  

 

Ważnym punktem będzie Apel Pamięci wraz z salwą honorową. Na zakończenie obchodów przez rynek przejdzie defilada złożona z pododdziałów klas mundurowych, pocztów sztandarowych i orkiestry górniczej.

 

Dodajmy, że w 2015 roku Sejm ustanowił 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa.

Aneta Wanjas
Rzecznik Prezydenta Konina  

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Konin wicemistrzem wyludniających się miast List otwarty - Nie róbcie nam Marszu 1 września Zmiana terminu Marszu Tolerancji Porzucony pies Miejski Zakład Komunikacji w Koninie ponownie na zakupach Konińscu pielgrzymi w Wyszynie Bp Mering do pielgrzymów w Turku Jubilaci Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Powidz Wyruszyła Konińska Pielgrzymka na Jasną Górę