Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 19.08.2019 r. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Ocena:

Piknik patriotyczny

Konin 03.05.2019 16:13

Piknik patriotyczny

„Koniński Wrzesień 1939” – to hasło szóstego Pikniku Patriotycznego, na który zaprasza Prezydent Miasta Konina, Piotr Korytkowski. Impreza odbędzie się w sobotę, 11 maja, tradycyjnie na konińskich błoniach. Start o 15.00. 
 


Każdego roku impreza ma inny charakter – było już wspomnienie przedwojennego burmistrza Konina Wincentego Grętkiewicza, spotkanie ze słynnym RUDYM 102 z filmu ,,Czterej pancerni i pies”, a w tym roku będzie wielka niespodzianka. Wspólnie z grupami miłośników historii i militariów organizatorzy chcą przygotować rekonstrukcję historyczną nawiązującą do wydarzeń z okresu II wojny światowej. Dzięki nim na chwilę przeniesiemy się w czasie i będziemy mieli okazję poczuć to, co spotkało koninian 80 lat temu. Scenariusz rekonstrukcji wydarzeń przygotował Andrzej Warda, nauczyciel historii w II Liceum w Koninie.

Piknik rozpocznie Orkiestra Quantum OSP w Rychwale pod dyrekcją Zbigniewa Osajdy, a jego oficjalne otwarcie obwieści tradycyjny wystrzał z armaty. Podczas plenerowej imprezy zobaczymy sprzęt wojskowy m.in. z czasów II wojny światowej, spotkamy konińskich ułanów i przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

W Pikniku Patriotycznym udział wezmą:
- Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej
- VII Dywizjon Artylerii Konnej
- 58. Pułk Piechoty
- 10. Pułk Piechoty
- SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej
- Stowarzyszenie ODWACH
- GRH Piechota Niemiecka ,,Żelazny Orzeł" 
- GRH 1939
- GRH II Liceum

Sprzęt, który będziemy mogli zobaczyć na konińskich błoniach to m.in.: armata Bofors wz. 36, ciągnik PZInz 343, motocykl łącznikowy, wóz taborowy, niemiecki samochód pancerny Greta, armata wz.02 prawosławna, taczanka z ckm na gaz, biedka piechoty.

Atrakcją będą skoki spadochronowe przygotowane przez 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. 

Tradycyjnie nie zabraknie namiotu z ekspozycją sprzętu wojskowego, zarówno z okresu II wojny światowej jak i współczesnego. Udział w Pikniku zapowiedzieli Amerykanie stacjonujący w Powidzu, 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, WKU w Koninie, LOK Konin, GRH Karbala oraz klasy mundurowe z konińskich szkół. 

Piknikowi będą towarzyszyć stoiska gastronomiczne i dmuchańce. Nie zabraknie tradycyjnej, wojskowej grochówki. 

Na błonia zapraszamy wszystkich miłośników historii, militariów i dobrej zabawy! Wstęp wolny. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Konin wicemistrzem wyludniających się miast List otwarty - Nie róbcie nam Marszu 1 września Zmiana terminu Marszu Tolerancji Porzucony pies Miejski Zakład Komunikacji w Koninie ponownie na zakupach Konińscu pielgrzymi w Wyszynie Bp Mering do pielgrzymów w Turku Jubilaci Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Powidz Wyruszyła Konińska Pielgrzymka na Jasną Górę