Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 25.05.2020 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Ocena:

4 tanie pokrycia dachowe, które sprawdzą się w Polskich warunkach

24.04.2019 16:44

4 tanie pokrycia dachowe, które sprawdzą się w Polskich warunkach

4 tanie pokrycia dachowe, które sprawdzą się w Polskich warunkach

Nie da się ukryć, że pokrycie dachu jest bardzo poważną inwestycją, a jednocześnie jedną z droższych w budowie domu. Warto rozeznać się zatem, jakie mamy na rynku stosunkowo tanie pokrycia dachowe, które sprawdzą się w polskich warunkach. Jakich materiałów dachowych najlepiej używać na wiaty, jednocześnie możliwie zaniżając ich ostateczny koszt? Dowiesz się z poniższego artykułu!


 

Tanie pokrycia dachowe

1. Dachówka betonowa

Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, chociażby w porównaniu do dachówek ceramicznych. Otóż, ceny dachówek betonowych wahają się między 19 a 30 zł / m2. Droższymi elementami mogą okazać jedynie dodatkowe elementy takiego pokrycia (jak dachówki kątowe albo gąsiory). Dachówka betonowa wizualnie prezentuje się naprawdę efektownie – podobnie zresztą, jak wspomniana ceramiczna. Mało tego, raczej ciężko na pierwszy rzut oka je rozróżnić! Jakość oraz wzornictwo dachówek betonowych nie ustępuje niczym pokryciom wyrabianym z… gliny! Dzięki sporemu ciężarowi dachówek całe pokrycie wyglądać będzie bardzo solidnie.

Porównując je do dachówek ceramicznych, betonowe posiadają dokładniejsze wymiary. Są więc dobrze wymierzone i nieco lżejsze, a więc prościej będzie takie ułożyć! Dzięki tym właściwościom obniżą się również ostateczne koszta robocizny.

2. Pokrycie z blachy

Zazwyczaj do jej wyprodukowania używa się jednego z czterech dostępnych materiałów dachowych – stali, miedzi, aluminium albo stopu cynku z metalem. Najtańsze i najchętniej kupowane są blachy stalowe ocynkowane. Warto użyć właśnie takiego pokrycia, jeżeli będziesz kiedyś planować przeprowadzkę. Gwarancja na takie dachówki zazwyczaj wynosi ok. 15 lat. Blacha stalowa to koszt ok. 30 zł wzwyż, jednak ostateczny koszt jej położenia będzie dość niski ze względu na prostotę kładzenia takich pokryć. Stalowe pokrycie z blachy to najczęściej następujące rodzaje:

- blacha trapezowa,
- blacha płaska
- blachodachówka.

Jej ostateczna odporność np. na promieniowanie słoneczne czy korozję będzie zależała od tego, jaka powłoka zostanie zastosowana. Jeżeli np. blachodachówka będzie zabezpieczona alucynkiem, będzie znacznie odporniejsza od tylko powleczonej ocynkiem i zyska dłuższą gwarancję (nawet 35-letnią!).  Jednak takie rozwiązanie nie będzie najtańsze – otóż, koszt alucynkowej blachy wynosi między 42 a nawet 69 zł / m2!

Blacha trapezowa jest z kolei często używana w przypadku pokrycia dachu dwuspadowego, zazwyczaj w nowoczesnych budynkach. Położenie jej na wiaty wiąże się z niewielkim nakładem finansowym, ponieważ ceny blachy trapezowej ocynkowanej zaczynają się już od 15 zł / m2. Kolorowa blacha będzie tylko o kilka złotych droższa. Również jej położenie nie będzie należało do kosztownych – zazwyczaj wynosi między 15 a 22 zł / m2. Warto przemyśleć zainwestowanie w takie pokrycie zwłaszcza, jeżeli nie chcemy zanadto uszczuplić budżetu domowego. Więcej o blachach trapezowych przeczytasz tutaj: https://kb.pl/porady/ceny-blachy-trapezowej-sprawdzamy-ile-kosztuja-rozne-rodzaje-blachy-trapezowej/

Czym pokryć dach domu?

3. Blacha aluminiowa

Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej lekkich metali, jakie stosowane są do produkowania pokryć dachowych. Co ważne, blacha owa koroduje znacznie wolniej od chociażby stali. Jej jedyną wadą jest większa podatność na odkształcenia. Warto wiedzieć, że blachy tego rodzaju mogą mieć kilka powierzchni, jak gładką czy też młotkowaną (tzw. stucco) – ta druga sprawia, że dach optycznie się… postarza. Z aluminium produkowane są różne rodzaje blach, jak:

  • płaskie,
  • trapezowe,
  • blachodachówki,
  • płytki dachówkowe.

4. Pokrycie z gontów bitumicznych

Jeżeli tanie pokrycia dachowe są tym, czego szukasz, pomyśl nad pokryciem bitumicznym. To jedno z najbardziej dostępnych na rynku, ekonomicznych rozwiązań. Dlaczego? Otóż, cena takiego pokrycia waha się między 22 a 33 zł / m2. Trwałość dachówek szacuje się z kolei na maksymalnie 20 lat. Jeżeli gonty bitumiczne modyfikowane będą dodatkowo polimerami SBS albo APP, będą dzięki temu bardziej trwałe. Najtrwalsze z nich pokrywane są miedzianą folią. Koszt ułożenia takiego pokrycia to zazwyczaj między 20 a 37 / m2.

Co wyróżnia owe pokrycie? Cóż, łatwo będzie dzięki niemu wyremontować cały dach. Nie będziesz musiał zrywać starego pokrycia, aby położyć nowe. Ostateczny koszt robocizny pokrycia przemawia za właśnie tym rozwiązaniem. Jednak w podobnej cenie kupisz również blachę trapezową stalową z ocynku. Pozostaje więc tylko dobrze się zastanowić i… działać!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


UWAGA, POLICJA OSTRZEGA! III ETAP ZNOSZENIA OBOSTRZEŃ W POLSCE JUŻ OD 18 MAJA TEST&GO – zbadaj się i jedź w Kaliszu Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki Zmiany na linii numer '50' Nowe spojrzenie na Cukrownię SŁUŹBA NA ROWERACH ROZPOCZĘTA Kolejny punkt TEST & GO w Ostrowie! Przywracanie obsługi bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym Od 18 maja wraca podstawowy rozkład jazdy MZK oraz wprowadzone będą nowe limity pasażerów w autobusach