REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2019 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

W Koninie oddali hołd ofiarom Katynia

Konin 15.04.2019 13:42 (9 dni temu)

W Koninie oddali hołd ofiarom Katynia

W piątkowe popołudnie (12 kwietnia) na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Zespołem Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica oddano hołd zamordowanym w katyńskich lasach oficerom i żołnierzom.


Uroczystość odbyła się już po raz dziewiąty. O jej genezie przypomniał Janusz Kamiński, dyrektor „Górniczej”, a jego zastępca - Waldemar Bryl nakreślił historię tragicznych wydarzeń z roku 1940, wspominając zamordowanych w Katyniu koninian: kpt. Mieczysław Kwileckiego, kpt. Jana Trockiego i maj. Adolfa Laube.

Hołd Polakom pomordowanym przez NKWD na rozkaz Stalina oddali kombatanci, przedstawiciele samorządów, duchowni oraz młodzież szkolna, która przybyła na Skwer pomimo tego, że nie miała zajęć. Przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich zmówili modlitwę ekumeniczną, odbył się też Apel Poległych.

Pod obeliskiem upamiętniającym pomordowanych koninian złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu samorządu Konina i jego mieszkańców hołd złożył zastępca prezydenta miasta Witold Nowak. Znicze zapłonęły także przy Dębach Pamięci, rosnących na Skwerze.

Uroczystości zakończyło otwarcie szkolnej Izby Pamięci, poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej, zawierającej liczne pamiątki tamtych wydarzeń.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Polska Sól kłodawska lepsza od Himalajskiej Zmarł ks. Marek Barlak Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Kole Wizyta Prezydenta RP 22 nowych ministrantów Nowy rozkład jazdy MZK Sprostowanie Kleczewska na nowym podłożu Strajk - dane z godziny 9:00 Misterium Męki Pańskiej w Licheniu