Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena:

Dziesiąte wcielenie wielkopolskich Terytorialsów

Konin,Turek,Koło,Słupca 12.03.2019 07:25

Dziesiąte wcielenie wielkopolskich Terytorialsów

39 ochotników, w tym trzy panie, stawiło się dzisiaj na terenie 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Lesznie, gdzie odbyło się wcielenie do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczynający szkolenie wyrównawcze  żołnierze, zasilą docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie.  Na koncie wielkopolskiej brygady są już cztery wcielenia na podstawowe szkolenie 16-dniowe i sześć na wyrównawcze 8-dniowe.


Kto dziś zasilił szeregi 12 WBOT? Ochotnicy wszelakich profesji, począwszy od hydraulików, poprzez pracowników administracji publicznej, skończywszy na informatykach, sportowcach, i pracownikach ochrony. Wszyscy pomyśle przeszli badania oraz kwalifikację z w-f i tym samym rozpoczęli 8- dniowe szkolenie wyrównawcze.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna
z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wcieliła ponad 800 ochotników. W historii brygady już cztery wcielenia na tzw. „szesnastki” czyli szkolenia podstawowe, dedykowane osobom, które jeszcze nie były w wojsku oraz sześć na „ósemki” – szkolenia wyrównawcze dedykowane osobom, które wcześniej już służyły. Szkolenia te są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. W kolejnych miesiącach żołnierze będą szkolić się dwa dni w miesiącu, a raz w roku odbywać będą
14-dniowe szkolenie zintegrowane.

WOT jest jedynym rodzajem sił zbrojnych, w którym pełniona jest nowa forma czynnej służby wojskowej – Terytorialna Służba Wojskowa (TSW). Żołnierze – ochotnicy, pełnią czynną służbę wojskową w formie rotacyjnej (w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy) i dyspozycyjnej (poza jednostką wojskową, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć).

 

****   WOT w liczbach  ****

 

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych.

 

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

 

34% żołnierzy OT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (47%) średnie, tylko co dziesiąty żołnierz formacji legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

Spośród żołnierzy legitymujących się dyplomem uczelni wyższej, aż 40% posiada wykształcenie techniczne; ponad 36% ogólne; 17% humanistyczne; 2% prawnicze; 3% medyczne oraz 2% rolnicze.

Aż 62% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 5% prowadzi własną działalność gospodarczą; 3% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 15% to studenci; a kolejne 15% stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia.

 

 Żołnierze OT są ludźmi młodymi. 66% jest w wieku 35 lat oraz mniej (do 25 lat – 31%; do 30 lat – 16%; do 35 lat – 19%). 28% stanowią żołnierze w wieku od 36 do 45 lat.

Żołnierzy w wieku od 46 do 50 lat jest 4%, a ponad 50 lat tylko 1,9%.

Średnia wieku żołnierza OT to 32 lata, aż 13% to kobiety, współczynnik ten jest dwukrotnie większy niż w wojskach operacyjnych.

 

45% żołnierzy OT pochodzi z kilkudziesięciotysięcznych miast i mniejszych miejscowości. Mieszkańcami dużych miast jest 16% żołnierzy, a z terenów wiejskich 39%.

 

 

 

Anna Szymaniak

Rzecznik Prasowy
12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)