Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 26.05.2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Ocena: 1
1 0

Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Konin 09.11.2018 08:25

Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

5 listopada 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie rozpoczęliśmy tygodniowe obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 90. Rocznicy Powołania Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynku Ośrodka.


Cały tydzień wypełniony był patriotycznymi akcentami. Pierwszego dnia wychowankowie naszej szkoły zmierzyli się z „Quizem Wiedzy o Polsce”. Było wzniośle i radośnie. Okazuje się, że mimo upływu lat, hasła typu: patriotyzm, miłość do ojczyzny, słowa hymnu nie są obce naszemu pokoleniu.

We wtorkowy poranek społeczność naszego ośrodka, ubrana w barwy narodowe, uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Po jego zakończeniu na wszystkich uczestników czekała tradycyjna polska kuchnia: bigos i żurek.

W środę dolne korytarze Naszej szkoły przyozdobiły piękne prace, które były efektem konkursu plastycznego „100-lecie Niepodległości - Kocham Polskę”. Tego dnia cała społeczność brała udział w głosowaniu na najciekawszą pracę.

W czwartek 8 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W ciszy i skupieniu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich oraz 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, która odprawiona została w Klasztorze O.O. Franciszkanów. Pan Bogusław Graliński odczytał wzruszający poemat swojego autorstwa, inspirowany losami „Małoletniaków”. Pod pamiątkową tablicą zostały złożone kwiaty i znicze. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie i 36. Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków”.

Co roku mieliśmy przyjemność gościć na uroczystości „Małoletniaków”, czyli absolwentów powstałej w 1928 roku Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Dziś, ze względu na upływający czas i stan zdrowia nie było z nami żyjących bohaterów kpt. Antoniego Krysiaka i majora Mariana Słowińskiego – absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Pomimo tego, że nie mogli nas zaszczycić swoją obecnością, wiedzieliśmy, że sercem i duchem są z nami.

.

Jak co roku niezwykle wzruszającą akademię „Ocalić od zapomnienia” przygotowali harcerze. Przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę Niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Była chwila na wspólne śpiewanie i refleksję nad losami Ojczyzny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym są dla młodzieży czasem radości i pięknych spotkań z ludźmi, którzy za Polskę walczyli, dla których patriotyzm i miłość do Ojczyzny są najważniejsze. Te spotkania niosą wielką wartość wychowawczą, uczą szacunku do drugiego człowieka i poszanowania dla dokonań minionych pokoleń.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w szkolnej Izbie Tradycji, gdzie znajdują się kroniki historyczne, pamiątki i tablice związane z działalnością Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


UWAGA, POLICJA OSTRZEGA! III ETAP ZNOSZENIA OBOSTRZEŃ W POLSCE JUŻ OD 18 MAJA TEST&GO – zbadaj się i jedź w Kaliszu Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki Nowe spojrzenie na Cukrownię Kolejny punkt TEST & GO w Ostrowie! Od 18 maja wraca podstawowy rozkład jazdy MZK oraz wprowadzone będą nowe limity pasażerów w autobusach POLICJANCI Z KLECZEWA URATOWALI ŻYCIE 26-LATKA Szczęśliwe zakończenie poszukiwań! Wielkopolskie oddziały ZUS przywracają bezpośrednie badania lekarskie