Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 20.06.2019 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Ocena:

Pożar butli z acetylenem

Zagórów 10.10.2018 12:18

Pożar butli z acetylenem

9 października o godz. 10.30 straż pożarna w Słupcy odebrała zgłoszenie o pożarze butli z gazem technicznym w zakładzie Elmonter w Zagórowie.


W momencie przyjmowania zgłoszenia z butli wydostawał się już płomień. Ze względu na duże zagrożenie wybuchem, które stwarza acetylen, Dyżurny Stanowiska Kierowania podjął decyzję o dużej liczbie zastępów, która została zadysponowana na miejsce. W pierwszym rzucie zadysponowano zastępy z JRG w Słupcy oraz miejscową jednostkę OSP Zagórów. Również zadysponowano strażaków z OSP Lądek oraz cysternę z wodą z Kamienia. W porozumieniu ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu, podjęto decyzję, żeby na miejsce udała się grupa operacyjna właśnie z Poznania oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego. Również na miejsce dotarły zastępy z JRG Konin na w celu wsparcia działań. Przy tego typu akcjach nie należy lekceważyć zagrożenia, gdyż wybuch butli z acetylenem może skończyć się tragicznie w skutkach. W pierwszej fazie działań ewakuowano mieszkańców sąsiednich domów. Pracownicy zakładu zostali już wcześniej ewakuowani na zewnątrz budynku. Wyznaczono również strefę bezpieczną. Ratownicy w sprzęcie dróg ochrony oddechowej zaczęli schładzać butlę tworząc stanowiska do tego celu. Podczas tego schładzania płomień samoczynnie wygasł i udało się zakręcić reduktor na butli co już częściowo ograniczyło zagrożenie wybuchem. Następnie zgodnie z procedurą kontynuowano schładzanie butli w zbiorniku z wodą. Cały czas kontrolowano temperaturę butli czy nie rośnie – sukcesywnie spadała. Na szczęście całą sytuację udało się opanować i pomimo dużego zagrożenia, nie doszło do wybuchu.

Opracowanie: st. sekc. Marcin Nachowiak


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Medale dla małżonków Czytelnicy piszą .... - Nie dla odwiedzających Modlitwa przebłagalna Wierni modlili się przed Kościołem Św. Maksymiliana Kolbe Diecezja Włocławska ma nowych prezbiterów Transmisja w TV Polonia z Konina MOSiR Konin - nowy dyrektor od 1 lipca Drożej za parkowanie Zamknięty przejazd w Patrzykowie Boże Ciało - zapowiedzi