Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 23.01.2019 r. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ocena: 4
4 0

Patriotyzm był czymś oczywistym…

Konin 13.09.2018 07:17

Patriotyzm był czymś oczywistym…

„ Gdy człowiek widział np. ludzi stłoczonych nieludzko w części tramwaju przeznaczonego dla Polaków i rozpartych dwóch czy trzech Niemców w części „Nur fur Deutsche” nie musiał się „uczyć” patriotyzmu. To było oczywiste” -  wspominał Pan Zbigniew Grochowski, którego Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Koninie w dniach: 11 i 12 września gościło p. Zbigniewa Grochowskiego, jednego z 43 fotografów fotografów Powstania Warszawskiego. Pan Zbigniew ma 92 lata i przyjechał do nas z Legnicy, a właściwie z Włocławka, gdzie obecnie są wystawiane jego zdjęcia, aby opowiedzieć młodzieży naszej szkoły o wydarzeniach sprzed 74 lat


Pan Zbigniew mieszkał w Brześciu, gdzie Jego ojciec wydawał gazetę. Po wkroczeniu Rosjan uciekł wraz z rodziną do Lublina, a następnie przeprowadził się do Warszawy, gdzie jego ojciec podjął pracę konspiracyjną w wydziale informacji Delegatury Rządu.

Sam Pan Grochowski kontynuował edukację na tajnych kompletach. Tam też został harcerzem „Szarych Szeregów”. Podczas Powstania Warszawskiego, aparatem podarowanym mu jeszcze przed wojną przez ojca dokumentował Powstanie. Po kapitulacji przemycił filmy do obozu. Cudem, nie wywołane taśmy zachowały się w świetnym stanie i po wojnie stał się posiadaczem kilkuset zdjęć z walki o Warszawę.

- „ Nie chwaliłem się przez okres panowania komuny swoim zbiorem. Mogło to mieć nieprzyjemne konsekwencje . Dopiero po utworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego przekazałem mu swoje zbiory.”

Dziś Pan Grochowski organizuje wystawy, spotyka się z młodzieżą by swymi fotografiami i wspomnieniami przywracać pamięć o walce Warszawy.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Zmarł ks. prał. Henryk Włoczewski Zmarł działacz konińskiej Solidarności, internowany i represjonowany górnik, Leszek Miller Komunikat o uroczystościach pogrzebowych Ks. Prałata Henryka Włoczewskiego Zmarł Dh. Wieńczysław Oblizajek Młodzież z ZST uszyła lalki dla UNICEF Zmarła Bożena Siwińska ,Prezes Oddziału PTTK w Koninie Z wizytą u Alana Super akcja kolskich strażaków Pół tony narkotyków Prezydent weźmie udział w nadzwyczajnym zebraniu Zgromadzenia Ogólnego ZMP