Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena: 2
2 0

PTTK - Letni spacerek po Starówce

Konin 24.07.2018 08:27

PTTK - Letni spacerek po Starówce

Kolejny letni spacerek po konińskiej Starówce z przewodnikiem PTTK w słoneczne południe 21 lipca 2018 roku rozpoczął Mirosław Jeżyk z Centrum Informacji Miejskiej w Koninie, zapraszając na planowane wydarzenia na Bulwarze Nadwarciańskim oraz wieczorny, plenerowy seans filmowy festiwalu TRANSATLANTYK.


Przewodnik PTTK Wanda Gruszczyńska rozpoczęła wakacyjną przechadzkę od czterysta trzeciego kilometra biegu Warty. Nurt Warty wymierzony jest od jej ujścia aż do źródeł w Kromołowie, dzielnicy Zawiercia. Przez Konin przepływają środkowe kilometry biegu rzeki. Legenda o założeniu Konina przykuła uwagę dzieci. Spacerując bulwarem niektórzy przypomnieli sobie wizyty w kinie Górnik i w starej poczcie. Z sentymentem wspomniano kręcony w Koninie w 2016 roku film w reżyserii Michała Kwiecińskiego „Statyści”.

Podczas kopania fundamentów pod nowe budynki przy ulicy Słowackiego natrafiono na skrzynię zakopaną w 1939 roku. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się o historii poszukiwania właścicieli zakopanych przedmiotów i podarowaniu ich przez rodzinę Włodarczyków konińskiemu muzeum. Śladów po kinie „Moderne”, hali targowej i siedzibie Muzeum Regionalnego PTTK już nie dało się odszukać. Istnieje za to jeszcze apteka na rogu ulicy Przechodniej i miejsce po hotelu.

Na starych planach widać było zmiany zabudowy placu Zamkowego, a zwłaszcza dominującą niegdyś sylwetkę zamku. Wspomniano rezydujących na zamku starostów konińskich, kościół św. Krzyża i stojącą obok niego „kamienną kolumnę”. Dawną ulicą Bożniczą i Niecałą okrążono miejsce po zamku. Cegły i kamienie z rozbiórki ruin zamkowych zakupili właściciele nowo wznoszonych posesji w I połowie XIX wieku. Nieliczne elementy kamienne dotrwały do naszych czasów i są eksponowane w gosławickim zamku. Idąc wzdłuż nieistniejących murów miejskich grupa doszła do budynku przekazanego miastu przez Janinę Perathoner, tworzącą powieści pod pseudonimem Janina Weneda. Stojący naprzeciwko tzw. dom Essowej został zbudowany w 1859 roku (rok umieszczony jest w balustradzie balkonu) przez Fryderyka Petschke. Książka „Słońce w słonecznikach” Dominiki Stec zawiera kryminalną opowieść z „konińskim Wawelem” w roli głównej. Budynek został opuszczony wiele lat temu, a jego stan w 2013 roku można obejrzeć na filmie https://www.youtube.com/watch?v=2IWhCs9dIMc.

Spacer zakończył się w miejscu, gdzie do 2015 roku stał jeszcze dom Bujwidów i dawny lazaret dla stacjonujących w Koninie rosyjskich dragonów.

Centrum Informacji Miejskiej zaprasza na kolejny spacerek po Starówce z przewodnikiem PTTK w niedzielę 9 września o godz. 13:00. Zwiedzanie Konina z przewodnikiem będzie też możliwe podczas XI Jarmarku św. Bartłomieja w dniach 25 i 26 sierpnia 2018 r.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)