Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 16.10.2018 r. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ocena: 0
1 1

PAK przegrał przed WSA

Konin 29.05.2018 11:39

PAK przegrał przed WSA

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego “Konin” przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie sprawę dotyczącą konieczności przygotowania nowego raportu środowiskowego dla planowanej rozbudowy odkrywki Tomisławice. WSA przyznał rację Greenpeace, który będąc stroną w postępowaniu argumentował, że nie można rozbudowywać kopalni w oparciu o prognozy z raportu środowiskowego z 2007 r.


PAK poskarżył się do WSA w Warszawie na postanowienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nakazujące przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu środowiskowego. Zdaniem koncernu wpływ odkrywki Tomisławice na środowisko został już kompleksowo oceniony przed jej uruchomieniem 10 lat temu i nie ma potrzeby dokonywania nowej oceny oddziaływania na środowisko, by wydać zgodę na rozbudowę kopalni. Tymczasem ekolodzy wykazali, że niezwykle poważne skutki działalności odkrywki Tomisławice, takie jak negatywny wpływ na obszary Natura 2000 Jeziora Gopło czy wyschnięcie rzeki Noteci, nie zostały w najmniejszym stopniu przewidziane przez zbyt optymistyczny raport środowiskowy z 2007 r., na który powołuje się PAK.

WSA to już kolejny organ, który przyznaje rację w tej sprawie ekologom. W kwietniu 2017 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nakazała PAK-owi przeprowadzenie nowej oceny oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2017 roku zażalenie PAK na to postanowienie odrzuciła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeszcze wcześniej, w czerwcu 2017 r., Komisja Europejska wezwała Polskę do usunięcia naruszenia prawa unijnego i zmiany obecnej decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Komisja stwierdziła m.in., że model hydrogeologiczny użyty przed laty do określenia wpływu odkrywki na wody powierzchniowe i podziemne był nieprawidłowy, a zasięg leja depresji odkrywki okazał się znacząco niedoszacowany

Marco Data: 30.05.2018 01:44 ID:10280
Bardzo dobrze że kopalnia nie pojdzie dalej. ☺. Byłyby tylko straty w przyrodzie kosztem PAK.
Marco Data: 30.05.2018 01:49 ID:10281
Straty w przyrodzie przez PAK. Greenpeace ma rację oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mają rację ze straty byłyby dużo większe niż prognozowano przez spółkę PAK.
szymon Data: 30.05.2018 07:51 ID:10282
Tak niedawno obchodziliśmy dzień Matki, a co z naszą Matką Ziemią , która wykarmiła setki pokoleń? Matka , która sama bronić się nie może! Czy wymarły dzieci , które winny jej bronić??? Dlaczego pozostawiacie Matkę Ziemię bez opieki ? to pytania dla rządzących każdego szczebla władzy!!
Uczciwy podatnik Data: 31.05.2018 01:04 ID:10309
Co Wy piszecie żeby nie kopalnie i elektrownie jedliście gnoj. Ekolodzy a co z ludzmi pracującymi w kopalni? Macie rozum czy jesteście zwyklymi debilami?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Znamy konińską finalistkę w Konkursie Nauczyciel Roku 2018! Nominacje i zmiany personalne w Diecezji Włocławskiej Konwencja programowa Józefa Nowickiego kandydata na Prezydenta Miasta Sześć par małżeńskich świętowało Złote Gody Otwarcie zmodernizowanej sali widowiskowo-kinowej Zmarł ks. Jan Mazalon 100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległośc Nowe busy w konińskim PKS Joanna Gadomska wśród najlepszych nauczycieli w Polsce Finaliści ogólnopolskiego konkursu kulinarnego z ZSEU w Żychlinie