Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 25.03.2019 r. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Ocena:

Inauguracja z młodymi

Kleczew 16.04.2018 12:44

Inauguracja z młodymi


Kleczewska inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodleglości połączona została w Gminnym Forum Młodych. Uroczystość miała miejsce 13 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.
 
- Data tego spotkania jest nieprzypadkowa.

Od samego początku forum odbywa się w piątek trzynastego, na przekór pechowi. Kiedy kilka lat temu rozpoczynaliśmy z młodzieżą spotkania pod hasłem Gminne Forum Młodych nie przypuszczałem, że będę miał okazję spotkać się z tak wspaniałym gronem z tak wyjątkowej okazji - mówił Maciej Trzewiczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie, pomysłodawca Gminnego Forum Młodych - Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania jest odzyskanie przez Polskę niepodległości, w ten sposób rozpoczynamy gminne obchody 100-lecia.
 
Ucząc się dat i wydarzeń należy pamiętać, że za nimi krzyją się ludzie - nasi bliscy, sąsiedzi, znajomi. Wielka historia jest składową historii pojedynczych osób, działa się ona również w Kleczewie - powiedział burmistrz gminy i miasta Kleczew Marek Wesołowski - Nasi mieszkańcy dawali przykład bohaterstwa i przywiązania do ojczyzny, byli legionistami Józefa Piłsudskiego, dzięki któremu w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość. Nasz wielki Polak powiedział: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości" - dodał. Na zakończenie swojego wystąpienia burmistrz podkreślił istotę słowa wolność. - Bardzo kruche jest pojęcie wolności. Życzę wszystkim z całego serca, szczególnie wam młodzieży, byśmy zawsze żyli w wolnym kraju, by w wolnym kraju o nazwie Polska żyli nasi potomkowie, nie zapominając o swoich obowiązkach wobec ojczyzny.
 
Uroczystości towarzyszyły prelekcje. O patriotyźmie mówił prof dr hab. Piotr Okulewicz z UAM w Poznaniu, o roli Instytutu Pamięci Narodowej dr Roman Ceglarz z IPN. Pod tablicą Piotra Smarzyńskiego - kierownika przedwojennej szkoły powszechnej w Kleczewie, który zginął w Katyniu delegacje złożyły kwiaty. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości zaproszeni goście otrzymali flagi narodowe. Dla wszystkich uczestników spotkania były śpiewniki z pieśniami patriotycznymi i biało-czerwone chorągiewki.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Wiklinowe targi w Wierzbinku Od dziś we wszystkich gminach powiatu konińskiego działa system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Zmarł ks. Wiktor Krawczyk MIC Małgorzata i Tomasz Kwiecińscy w finale konkursu “Wielkopolski Rolnik Roku Foto - pstryk ... Na pociąg czy samochów ? Msza św. i spotkanie z br. Elia Cataldo Pożegnanie Turysty i Krajoznawcy Spotkanie sołtysów Jarmark Wielkanocny - informacja dla wystawców 100 dni, które ....