Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 19.08.2018 r. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Ocena:

Czy Bartek zostanie Polskim Drzewem Roku 2018?

Malanów 14.03.2018 09:11

Czy Bartek zostanie Polskim Drzewem Roku 2018?

Gdyby poprosić mieszkańców Malanowa, aby wskazali drzewo, które najbardziej kojarzy się z  gminą większość zapewne wskazałaby Bartka – dąb rosnący w Kotwasicach.


Jest oczywiście jeszcze przepiękna sosna która rośnie w Celestynach, ale o niej napiszemy innym razem. Dziś będzie o Bartku. Dlaczego akurat o nim? Bo jest ku temu niezwykła okazja. Oto bowiem Bartek znalazł się, a w zasadzie został wybrany do znamienitego grona 16 drzew, które będą walczyły w konkursie Drzewo Roku 2018. Jest to konkurs, organizowany od 2011 roku przez klub Gaja, organizację zajmującą się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt. Jednym z celów konkursu Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu. Jak podkreślają organizatorzy „Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi”. Zwycięzca konkursu wybierany jest w głosowaniu internetowym, które odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Drzewo z największą ilością głosów będzie reprezentowało Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Warto przypomnieć, że w 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej, woj. Podkarpackie. O randze konkursu niech świadczy fakt, że jego ambasadorami są: Elżbieta Dzikowska – znana podróżniczka, Kazimierz Kutz – reżyser oraz profesor Jan Miodek – językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim.

Z Bartkiem związane są dwie legendy. Jedna z nich głosi że w jego cieniu odpoczywał sam Napoleon Bonaparte, który wracał z podboju Europy. Według innej Bartka miał posadzić sam Mieszko, który przebywał w tych rejonach na polowaniu ze swą żoną. A, że noc zaskoczyła ich w pobliżu Kotwasic postanowili przenocować w jednej z chat. Na pamiątkę swego pobytu książę posadził obok chaty dębowe drzewo. Legenda nie bardzo pokrywa się z prawdopodobnym wiekiem drzewa, ale na tym polega piękno legend i podań, że granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją jest trudna do ustalenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Dąb Bartek z Kotwasic bywa często mylony ze swym słynniejszym imiennikiem z Bartkowa k/ Zagnańska (woj. Świętokrzyskie).

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Wójt Gminy Malanów wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Turek przygotowali dla mieszkańców Gminy Malanów 100 bezpłatnych sadzonek dębów. Drzewka, będzie można odbierać już od 4 kwietnia br. O szczegółach akcji przeczytacie Państwo w oddzielnym artykule, na portalu www.malanow.pl i na naszym fanpagu na Facebooku.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Foto - pstryk Stary Konin dziś o 17 Gwałtowna zmiana pogody ! No i jest ! Konińska Pielgrzymka - Niektórzy już u celu ... Konin po nawałnicy Kierowcy TIR-ów będą protestować w piątek, 17 sierpnia Strażacy z Turku wrócili ze Szwecji Czytelnicy piszą - Chodnik przy nowym Lidlu na Zatorzu Ponad 300 wspaniałych pojechało dla Lenki NOWY SKLEP LIDL W KONINIE