Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 20.05.2018 r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Ocena: 4
4 0

Konin, którego nie ma - Ulica Wodna

Konin 13.02.2018 08:28

Konin, którego nie ma - Ulica Wodna

Ulicą tą, w średniowieczu, przebiegała linia miejskich murów obronnych. Zaczynały się przy Warcie ( brama Toruńska) i kończyły gdzieś w okolicach Fary ( brama Kaliska).


Ulica Wodna zatem była przejściem wzdłuż murów. Gdy  na przełomie XVIII i XIX wieku przystąpiono do rozbiórki resztek fortyfikacji, na ich miejsce powstawać zaczęły domy. Nie tylko mieszkalne. Powstało miedzy innymi  więzienie ( dziś przebudowane), ewangelicka szkoła wyznaniowa ( dziś wyburzona).

W 1936 roku zmieniono nazwę ulicy na Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wojnie wróciła do swej dawnej nazwy związanej zapewne z powodziami, które w pierwszej kolejności zalewały Wodną.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Postępactwo, czyli konińskie brednie o tolerancji E - Zatorze Dżem, Margaret, Wanda i Banda Wiadomość dobra i zła Niby nic na to nie wskazuje , ale - KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY Czytelnicy piszą - Oświadczenie w sprawie Marszu Tolerancji KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY - Znowu burze Czytelnicy piszą - Przerosło Urząd Miasta Tolerancyjni zaatakowali nietolerancyjnych Czytelnicy piszą - Partanina na Przemysłowej