Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 24.05.2018 r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ocena: 3
3 0

Śladami niepodległości (27)

Konin 04.02.2018 13:17

Śladami niepodległości (27)

Zbliżała się 120. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana.


Z inicjatywy środowisk skupionych przy parafiach św. Wojciecha i św. Maksymiliana Kolbe przystąpiono do przygotowania obchodów. Ogromne znaczenie miało w tych przygotowaniach poparcie księży Antoniego Łassy i Stanisława Waszczyńskiego. Dosłownie w ciągu dwóch tygodni, społecznie, robotnicy z Konina, w miejscu „prostego, odarniowanego jedynie grobu" wznieśli piękny, murowany z granitu grobowiec w kształcie ściętej piramidy zwieńczonej krzyżem, z którego zwisa symboliczna pętla. Fronton nowego grobowca zdobią mosiężne litery układające się w znany już napis, orzeł w koronie i pierwsze słowa psalmu „Tobie Panie zaufałem...", będące ostatnimi słowami męczennika.

Na uroczystości poświęcenia byli obecni: ks. biskup Jan Zaremba oraz liczna delegacja ojców kapucynów ze swymi najwyższymi władzami, poczty sztandarowe konińskich zakładów pracy i tysiące wiernych pamięci bohatera mieszkańców Konina.

Po dziesięcioleciach przerwy pojawili się też w tych miejscach harcerze. Stało się to za sprawą powstałego w 1985 r. niezależnego katolickiego I Szczepu Polskiej Organizacji Harcerskiej.

Szczep ten postanowił jako swe imię i jako swego bohatera przyjąć postać niezłomnego zakonnika.

W 1987 roku, 3 maja, mocą decyzji ojca Prowincjała Kapucynów I Szczep POH otrzymał upragnioną nazwę swego bohatera, a Jego imię utrwalone zostało na przepięknym sztandarze, wyhaftowanym dla harcerzy przez żołnierzy III Obwodu AK „Lwów”.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


E - Zatorze Postępactwo, czyli konińskie brednie o tolerancji Niby nic na to nie wskazuje , ale - KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY Czytelnicy piszą - Oświadczenie w sprawie Marszu Tolerancji KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY - Znowu burze Tolerancyjni zaatakowali nietolerancyjnych Czytelnicy piszą - Przerosło Urząd Miasta Budujemy mosty... Czytelnicy piszą - Partanina na Przemysłowej Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę