Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 25.06.2018 r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Ocena:

Jak Polska i Koło odzyskały niepodległość

KOŁO 13.11.2017 09:51

Jak Polska i Koło odzyskały niepodległość

W czwartek (09.11.) poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości – w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole – odbyły się dwa spotkania z prof. nadzw. dr hab. Piotrem Gołdynem, historykiem, historykiem wychowania, regionalistą, wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; członkiem: Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Historii Edukacji, Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w Warszawie [zajmuje się heraldyką i weksylologią (nauka zajmująca się badaniem wszelkiego rodzaju flag, ich historii i symboliki)]; autorem ponad 300 artykułów popularnych, popularnonaukowych i naukowych, autorem i redaktorem ponad 30 książek, redaktorem naczelnym Polonia Maior Orientalis (studia z dziejów Wielkopolski Wschodniej).


Wykładu „Jak Polska i Koło niepodległość odzyskały i jak w następnych latach rocznice świętowały” (wzbogaconego o pokaz multimedialny) wysłuchali: w godzinach dopołudniowych – młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, a popołudniowych – odbiorcy dorośli.

Spotkania odbyły się w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury w Kole „Zagrajmy jak w 1918”.

„Zagrajmy jak w 1918” – to nazwa zadania zainspirowanego wydarzeniami artystycznymi, odbywającymi się Kole, tuż po ucieczce zaborców. W zbiorach kolskiego muzeum znajduje się afisz informujący o tym, że 16 i 17 listopada 1918 r., na deskach nieistniejącego już dziś  teatru, odbyła się premiera komedii Jana Szutkiewicza (Szukiwicza) pt. „Popychadło”, w której grali kolscy aktorzy-amatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Jednak grozi katastrofa Michał Kotlarski podejmuje wyzwanie Jak budowano przeprawę - Zupa zamiast betonu ? Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła W sprawie przeprawy, katastrofy i sprostowania Urzędu Miasta Znikające jezioro z satelity Sprostowanie W czwartek o godzinie 12.00 zawyją syreny alarmowe Czytelnicy piszą ... Wrzątek jest , tylko że chłodny Do Wrześni pociągiem