Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 21.04.2018 r. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Ocena: 1
1 0

Inauguracja nowego roku akademickiego w Studium Teologii w Koninie

Konin 11.10.2017 11:11

Inauguracja nowego roku akademickiego w Studium Teologii w Koninie

Studium Teologii w Koninie zainaugurowało rok akademicki 2017/2018. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. sprawowaną przez księży profesorów, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie, której przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. infułat Krzysztof Konecki.


Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zaintonowano uroczyste „Gaude Mater Polonia”. Dyrektor Studium, ks. dr Rafał Zieliński, przywitał wszystkich zebranych: Księży Rektorów, m.in. WSD w Kazimierzu Biskupim i Lądzie, Rektora Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Koninie, Profesorów, Pracowników, zaproszonych Gości, a przede wszystkim absolwentów i studentów. Nawiązując do słów kaznodziei podkreślił, że teologia powinna być praktyczna, to znaczy ma prowadzić do miłości Boga i bliźniego, tak jak to miało miejsce w życiu patrona tego roku św. Brata Alberta, który poświęcił się w służbie ubogim: „Szanowni Państwo! Kim są współcześni biedacy tego świata? Czy to jedynie ludzie ubodzy materialnie? Z pewnością nie! To ludzie głodni miłości, zrozumienia, szacunku, życzliwości, pokrzepienia duchowego, chrześcijańskiego wsparcia, pogrążeni w pogoni za sławą, dobrami materialnymi, karierą! To współcześni biedacy, ludzie głęboko nieszczęśliwi, żyjący bez fundamentalnego doświadczenia miłosiernej miłości Boga! Taka sytuacja stawia konkretne wymagania przed tymi, którzy pragną zgłębiać nauczanie Kościoła, aby teorię przekuwać na czyny miłości i w ten sposób „iść i głosić” Chrystusa!

Mając na uwadze tak wielkie zadania, jakie stają dziś przed uczelniami katolickimi, wielką radością napawa fakt, że w tym roku pięciu absolwentów mogło otrzymać dyplomy magisterskie, jak również, że w stosunku do roku ubiegłego dwukrotnie wzrosła ilość osób rozpoczynających naukę na Studium. Uroczyste ślubowanie złożyło bowiem aż czterdziestu ośmiu nowych studentów, podejmując naukę na następujących kierunkach: teologia magisterska z przygotowaniem pedagogicznym, teologia podyplomowa, etyka podyplomowa, studium życia małżeńsko-rodzinnego i studium duchowości chrześcijańskiej.

Po immatrykulacji studentów, pierwszy wykład w roku akademickim 2017/2018 – wykład inauguracyjny – wygłosił ks. dr Henryk Witczak, były dyrektor Studium. Przypomniał on dzieje kształtowania się granic Diecezji Włocławskiej, odwołując się do dostępnych dziś zasobów archiwalnych.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Komunikat ostrzegawczy - Burze z gradem Mury idą w górę Remont wiaduktu na Rumiankowej w Koninie Kino za 5 złotych w Starym Mieście Uwaga, kierowcy! Zmiany na skrzyżowaniu Kolskiej i Europejskiej w Koninie. Stanisław Świerk z Konina czwartym wicemisterem Warszawy Z ostatniej chwili ! Urszula Maciaszek kandydatką na Prezydenta Konina ? KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY BURZE ! Miss Polski UK & Ireland z ... Konina Puchary Tańczących Trzewiczków dla zespołów z KDK