Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 21.04.2018 r. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Ocena:

Nowe dworce w 2019 roku

Konin 10.10.2017 13:25

Nowe dworce w 2019 roku

W I połowie 2018 roku ruszy budowa zintegrowanego centrum komunikacyjno-handlowegow Koninie. Inwestorem jest spółka DEKADA KONIN utworzona przez PKP S.A. i jej spółkę zależną Xcity Investment oraz Dekada S.A. – polskiego inwestora, dewelopera i zarządcy centrów handlowych .


 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej inwestora i projektanta, dowiedzieliśmy się, że inwestycja obejmie: nowy dworzec kolejowy, nowy dworzec autobusowy oraz centrum handlowe typu strip mall, które połączy budynki dworcowe. Łączna powierzchnia obiektu wynosić będzie około 6 tys. mkw. Wygodny parking przed centrum umożliwi zaparkowanie 180 samochodów. Dodatkowo, na dachu wybudowanych zostanie 100 miejsc postojowych w systemie Park&Ride (Parkuj i Jedź), przeznaczone dla osób udających się w dalszą podróż koleją lub autobusem. W tym samym czasie PKP PLK prowadzić będzie modernizację torów kolejowych i peronów.Otwarcie obiektu planowane jest w I połowie 2019 roku.

 Na dworcu, poza kasami i poczekalnią dla podróżnych, znajdzie się oczywiście punkt gastronomiczny i salonik prasowy. Dworzec zostanie połączony  z przejściem podziemnym, aby w przypadku złej pogody bezpiecznie przejść z poczekalni na perony. Jednocześnie przejście podziemne będzie czynne 24 godziny na dobę i tak jak obecnie skomunikuje dwie części miasta.

Nie udalo się nam uzyskać ostatecznej odpowiedzi na temat wizji dworca od strony torów i peronów.

Budzi niepokój - zbyt niska naszym zdaniem - liczba miejsc parkingowych przewidzianych przez projektanta. (280). Nie wiadomo też, jak zostanie rozwiązane udostępnienie tunelu i peronów dla osób niepełnosprawnych, kobiet z wózkami i podróznych z dużymi bagażami.

Rodzi się także pytanie, czy w związku ze zmianą funkcji dworca na dworzec - centrum handlowe, wystarczajacym rozwiązaniem są dotychczasowe przejścia dla pieszych od strony "domów centrum' i ul Energetyka. Ale zapewne pytania te stawiały władze miata i radni głosując za projektem.

 Do czasu wybudowania dworca pasażerowie autobusów i kolei oczekiwać na ich przyjazd będą w kontenerach.

Generalnie dworzec  (800 m.kw przy ogólnej kubaturze 6000 metrów kwadratowych), jest zdecydowanie ładniejszy niż dotychczasowy. Co nie przeszkadza, że widzieliśmy ładniejsze...


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Komunikat ostrzegawczy - Burze z gradem Mury idą w górę Remont wiaduktu na Rumiankowej w Koninie Kino za 5 złotych w Starym Mieście Uwaga, kierowcy! Zmiany na skrzyżowaniu Kolskiej i Europejskiej w Koninie. Stanisław Świerk z Konina czwartym wicemisterem Warszawy Z ostatniej chwili ! Urszula Maciaszek kandydatką na Prezydenta Konina ? KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY BURZE ! Miss Polski UK & Ireland z ... Konina Puchary Tańczących Trzewiczków dla zespołów z KDK