REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 21.03.2018 r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Ocena: 3
3 0

Prezes MPEC w Koninie przepowiada: ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019

Konin 18.03.2017 20:23

Prezes MPEC w Koninie przepowiada:  ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019

Konferencja prasowa prezydenta Konina była okazją, aby pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami magistratu. Głos zabrał również Stanisław Jarecki, prezes MPEC w Koninie, który poinformował, że ciepło z geotermii popłynie do miasta na początku 2019.


 

Jak przepowiada Stanisław Jarecki budowa ciepłowni ma się zacząć już w 2018 roku, a w 2019 ma ona zacząć działać. Na razie została podpisana umowa na wykonanie projektu ciepłowni z pozwoleniem na budowę. Koszt całej inwestycji to ok. 30 mln złotych.

 

„1 marca tego roku złożyliśmy wniosek aplikacyjny do NFOŚ o przyznanie dotacji. Około 6,7 milionów złotych powinniśmy uzyskać. Z tej dotacji możemy ubiegać się także o nisko oprocentowaną pożyczkę na realizację inwestycji. Do tego wkład własny, czyli powinniśmy podpisać umowę około października tego roku. Koniec tego roku, początek 2018 - ogłoszenie o realizacji tej inwestycji. Okres realizacyjny to cały 2018 rok, czyli ciepło z geotermii do miasta można by dostarczyć na początku 2019” – powiedział podczas konferencji prasowej Stanisław Jarecki.

 

Oprócz tego swoje zdanie w tej sprawie wyraził Tadeusz Neczyński, prezes Geotermii Konin. Powiedział on, że rozumie zniecierpliwienie mieszkańców, ale bardzo dużo czasu zebrały sprawy formalne: „Decyzja środowiskowa kosztowała nas 15 miesięcy wysiłku. Kolejna decyzja zwalniająca z zabudowy bo jest to teren zalewowy, teren pośredniej ochrony ujęć pitnych dla Konina i Natura 2000. Udało się decyzje uzyskać, do tego pojawił się program wsparcia dla ciepłowni geotermalnych. Teraz czeka nas opracowanie dokumentacji i przystąpienie do budowy ciepłowni” – powiedział Neczyński. Jednak są już przygotowane oferty dla potencjalnych inwestorów – „Potencjalnym inwestorom możemy określić już jakieś ramy czasowe, do których mogą się przymierzać. Opracowaliśmy bowiem harmonogram pozyskiwania inwestorów, skierowaliśmy indywidualne propozycje do rozmów na ten temat z inwestorami branżowymi. To firmy, które budują kompleksy hotelowe – konferencyjne i firmy, które posiadają termy w całym kraju. Kierujemy indywidualne zaproszenia do rozmów i mam nadzieję, że zaowocuje to spotkaniami, które pozwolą nam wyłonić inwestora”.

Ja Data: 18.03.2017 21:47 ID:8270
Natura 2000, a nie 200.
Ciepłownik Data: 18.03.2017 22:50 ID:8271
Konin potrzebuje około 100 do 120 MW na zaopatrzenie miasta w ciepło . Z geotermii i tej zapowiadanej ciepłowni uzyska się od 7 do 12 MW. Policzcie różnicę !!! Ile brakuję?? Nawet jak spalarnia dostarcza jakieś 7 do 13 MW to gdzie reszta ??

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Podziękowania za uczciwość Sprawdzą wszystkie grunty i budynki KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY XXI Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny „Salix” 2018 Wyburzanie na Kolskiej Pani Dzielnicowa Czytelnicy piszą ... -Brak Plusa ? Czytelnicy piszą - Komunikacja zastępcza Marta z IVb w Golinie na podium Wypadek z udziałem samochodu wojsk amerykańskich