Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 21.06.2024 r. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Ocena: 1
1 0

Zgoda na odkrywkę Ościsłowo zniszczy dziedzictwo regionu

Wilczyn,Ślesin 27.01.2017 14:53

Zgoda na odkrywkę Ościsłowo zniszczy dziedzictwo regionu

W piątek 27 stycznia br. pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej Ościsłowo wspartych w geście solidarności przez mieszkańców powiatów gostyńskiego i rawickiego (złoże Oczkowice) pod hasłem: „Dziedzictwo narodowe czy kopalnie odkrywkowe? Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko – nie węgiel brunatny”. Przedstawiciele lokalnych społeczności chcieli zwrócić uwagę RDOŚ na to, że ewentualna budowa kopalni zniszczy położone na terenie inwestycji unikatowe cmentarzysko kurhanowe odkryte wiosną 2016 roku.


Mieszkańcy od lat alarmują o katastrofalnym wpływie kopalni odkrywkowych na jakość ich życia i środowisko. Inwestycje tego typu oznaczają masowe wywłaszczenia i poważne straty dla upraw rolniczych na terenach wokół kopalni. Podnoszone są również kwestie niszczącego wpływu planowanej odkrywki na obszary Natura 2000 (Pojezierze Gnieźnieńskie, Jezioro Gopło i Ostoję Nadgoplańską) oraz drastycznego pogorszenia stanu wód powierzchniowych. Wiosną 2016 roku, wraz z odkryciem megalitycznego cmentarzyska kurhanowego, będącego świadectwem kultury naszych przodków, pojawił się kolejny istotny argument przeciwko inwestycji.

Zbliża się termin wydania przez RDOŚ decyzji w sprawie odkrywki Ościsłowo. Jeśli decyzja będzie negatywna dla strony społecznej i kopalnia powstanie, to dojdzie do bezpowrotnej utraty cennego dziedzictwa naszego regionu, jakim jest megalityczne cmentarzysko kurhanowe. Nie można na to pozwolić. Swoją obecnością na zgromadzeniu chcemy wesprzeć RDOŚ, by nie bał się przyjąć oczywistych, udokumentowanych naukowo argumentów strony społecznej i nie ulegał doraźnym interesom lobby brudnych technologii - powiedział Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko - Przyjezierze.

Unikatowe w skali Polski i Europy cmentarzysko grobów bezkomorowych ludności kultury pucharów lejkowatych i kultury łużyckiej pochodzi sprzed 5,5 tysiąca lat i jest zlokalizowane w pobliżu miejscowości Góry, na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin. Kurhanów jest co najmniej 16 i są zlokalizowane w 4 zgrupowaniach na łącznej powierzchni 22 hektarów na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo. Odkrycie wymaga dalszych badań - nie jest wykluczone, że zostaną odkryte kolejne grobowce. W zapiskach historycznych była wzmianka o istnieniu tego cmentarzyska, ale bez określenia miejsca. Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie, szukał go od 20 lat.

Jest to najlepiej zachowane cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce i prawdopodobnie już ostatnie które mogliśmy odkryć. Ochrona i promocja tego unikatowego zabytku są szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich. Z uwagi na to nowe odkrycie uważamy, że wszelkie dalsze kroki co do planowanej odkrywki Ościsłowo powinny zostać wstrzymane. Inwestor kopalni ZE PAK powinien uzupełnić raport środowiskowy dla planowanej inwestycji o odkryte cmentarzysko kurhanowe, co nakazujeUstawa o ocenach oddziaływania naśrodowisko. Co więcej, przed Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu toczy się obecnie postępowanie o wpisanie cmentarzyska do rejestru zabytków. Wydanie zgody na inwestycję w tym momencie byłoby ogromną nieodpowiedzialnością - powiedział Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” przekazując na ręce Dyrektora RDOŚ w Poznaniu apel uczestników Konferencji pt. „Megalityczne cmentarzysko kurhanowe w pobliżu miejscowości Góry, na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin - ochrona i promocja zabytku szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich”, która odbyła się 26 stycznia br., czyli dzień przed Zgromadzeniem w Poznaniu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)