162. rocznica Powstania Styczniowego w Licheniu. Flaga jako symbol jedności pokoleń

W niedzielę, 11 maja, w Licheniu odbyły się uroczystości upamiętniające 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie miało charakter religijno-patriotyczny i zgromadziło wspólnotę wiernych oraz mieszkańców regionu, którzy przybyli, by oddać hołd bohaterom narodowego zrywu niepodległościowego.

Symbolem szczególnym tegorocznych obchodów była 160-metrowa biało-czerwona flaga, wniesiona do bazyliki przed wizerunek Matki Bożej Licheńskiej. Flaga niesiona przez żołnierzy i ochotników w różnym wieku stała się wyrazem międzypokoleniowej więzi i narodowej wspólnoty.

Mszy świętej przewodniczył ks. kustosz Sławomir Homoncik MIC, który w homilii przypomniał o odpowiedzialności za dziedzictwo ojczyzny: – Dla barw narodowych wielu oddawało życie. Za bycie Polakami wielu poświęcało zdrowie. A czy my czujemy się jeszcze Polakami? Obyśmy czuli pragnienie utożsamiania się z naszą Ojczyzną, czuli się za nią odpowiedzialni, że jesteśmy jedną wielką rodziną, która chce razem tworzyć wspólnotę – mówił duchowny.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy obchodów, przedstawiciele lokalnych władz oraz pielgrzymi w skupieniu przeszli pod pomnik „Polonia 1863”, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd powstańcom. Był to wyraz pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili życie za wolność Polski.

Flaga i krzyż, jak podkreślano podczas uroczystości, są nie tylko symbolami narodowymi, ale także znakami tożsamości i ciągłości historycznej. Obchody rocznicy w Licheniu stały się okazją do głębokiej refleksji nad wartością wolności, odpowiedzialnością za wspólnotę i pielęgnowaniem narodowej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email