Watykan pogrążony w żałobie. W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek, 266. następca św. Piotra i pierwszy w historii biskup Rzymu pochodzący z Ameryki Południowej. Odejście Ojca Świętego, który od momentu wyboru w 2013 roku nieustannie podkreślał znaczenie miłosierdzia, dialogu i troski o ubogich, zamyka istotny rozdział we współczesnej historii Kościoła katolickiego.

Informację potwierdził Watykan
W oficjalnym komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformowano, że papież Franciszek zmarł dzisiaj o poranku w Domu Świętej Marty, w którym mieszkał od początku swojego pontyfikatu. „Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że Ojciec Święty Franciszek powrócił do domu Ojca. Kościół i świat straciły człowieka pokoju, prostoty i odwagi” – czytamy w oświadczeniu.
Pontyfikat naznaczony reformą i otwartością
Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires, objął Stolicę Piotrową 13 marca 2013 roku, po niespodziewanej abdykacji Benedykta XVI. Już od pierwszych chwil pontyfikatu dał się poznać jako papież bliski ludziom, rezygnujący z wielu przywilejów i stawiający na bezpośredni kontakt z wiernymi. W centrum jego nauczania znalazły się wartości ewangeliczne, szczególna wrażliwość na los wykluczonych oraz apel o odpowiedzialność za środowisko naturalne, wyrażony m.in. w encyklice Laudato si’.
Reformował struktury kurii rzymskiej, zabierał głos w sprawach społecznych i politycznych, nie unikał tematów kontrowersyjnych – od sytuacji migrantów, przez sprawy kobiet w Kościele, po skandale seksualne. Jednocześnie był papieżem dialogu międzyreligijnego, odwiedzając m.in. Ziemię Świętą, Irak czy Emiraty Arabskie.
Świat reaguje na śmierć Ojca Świętego
Na wieść o śmierci papieża kondolencje złożyli przywódcy państw, zwierzchnicy religijni oraz przedstawiciele różnych wyznań. Prezydent Włoch Sergio Mattarella podkreślił, że „papież Franciszek był sumieniem świata i głosem sumienia dla ludzkości”. Sekretarz Generalny ONZ zaznaczył, że jego pontyfikat był świadectwem walki o pokój i godność człowieka.
Czas sede vacante i dalsze kroki
Wraz ze śmiercią Franciszka rozpoczął się okres tzw. sede vacante – czasu, w którym Stolica Apostolska pozostaje nieobsadzona. Zgodnie z procedurami, Kolegium Kardynalskie zbierze się na konklawe, by wybrać nowego papieża. Termin tego wydarzenia zostanie ogłoszony w najbliższych dniach przez dziekana kolegium.
Dziedzictwo, które zostanie
Franciszek przejdzie do historii jako papież prostoty, który nieustannie apelował o „Kościół ubogi dla ubogich”. Jego styl sprawowania posługi, a także gotowość do słuchania i dialogu, sprawiły, że zyskał ogromny szacunek nie tylko wśród katolików, lecz także poza Kościołem.
Pozostawił po sobie nie tylko ważne dokumenty i decyzje, lecz przede wszystkim głębokie przesłanie duchowe, które będzie inspirować kolejne pokolenia.