5 stycznia był ostatnim dniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie zadań związanych z unieszkodliwianiem wyrobów azbestowych.
Konińskie starostwo od 16 lat pomaga właścicielom nieruchomości położonych na terenie 14 gmin powiatu w realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych. Nabór wniosków w 17. edycji „Programu usuwania azbestu z terenu powiatu konińskiego" miał trwać do 16 stycznia 2023 roku. Z uwagi na rekordową liczbę złożonych do urzędu zgłoszeń podjęto decyzję o jego wcześniejszym zakończeniu.
– Jesteśmy zmuszeni zakończyć nabór wniosków już w pierwszym tygodniu nowego roku. Powodem są ograniczenia finansowe. Podobnie jak w latach ubiegłych, na realizację zadania w roku 2023 zabezpieczono w budżecie powiatu 500 tysięcy złotych. W ciągu zaledwie trzech dni, to jest od 2 do 4 stycznia do wydziału wpłynęło 460 zgłoszeń. Oznacza to, że złożono wnioski na większą kwotę niż zaplanowano. Już ta liczba podań wyczerpuje możliwości finansowe powiatu. Dodam tylko, że w całym ubiegłym roku zrealizowaliśmy 406 wniosków, co pozwoliło zlikwidować 980 ton odpadu z położonych w powiecie nieruchomości – informuje Julia Stolarska naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Koninie.
Przez cały okres trwania „Programu…" z terenu powiatu konińskiego usunięto i poddano utylizacji ponad 14,1 tysięcy ton wyrobów azbestowych za blisko 8 milionów 400 tysięcy złotych, z czego 2 miliony 720 tysięcy stanowiły dotacje z funduszy ochrony środowiska.