Dzięki rządowemu programowi Maluch+ w całej Polsce intensywnie rozwijana jest sieć żłobków. Chcąc jeszcze bardziej inwestować w rozwój systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił zmienić zasady programu. O nowej formule, a także o dotychczasowym funkcjonowaniu programu w Wielkopolsce mówiła podczas briefingu prasowego I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.
W ramach programu powstają, są remontowane lub wyposażane żłobki, kluby dziecięce, a także tworzone są miejsca u dziennych opiekunów. Dzięki niemu rodzice dzieci do lat trzech mogą liczyć na szczególne wsparcie państwa w opiece nad dziećmi, tak by mieli odpowiednie warunki, aby – jeśli tylko chcą – łączyć aktywność zawodową z rodzicielstwem.
– Dobry klimat dla rodzin to hasło, które najlepiej oddaje działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Obok bezpośrednich transferów finansowych stwarzamy warunki, w których rodziny mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane, a rodzice mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Rządowy program Maluch + wypełnia te cele – podróżując po Wielkopolsce, odwiedzając inwestycje realizowane w ramach tego programu widzę zadowolenie mieszkańców i samorządowców – podkreśla wicewojewoda Aneta Niestrawska.
W latach 2016-2021 na realizację zadań w ramach Maluch+ w Wielkopolsce przeznaczono kwotę 145,05 milionów złotych. Nowa formuła programu to zdecydowane zwiększenie finansowania – na jego funkcjonowanie rząd przeznaczy 5,5 miliarda złotych, dzięki czemu powstać może do 2026 roku ponad 100 tysięcy nowych miejsc opieki nad dziećmi. Dotychczas, program Maluch+ funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał długofalowy charakter. Każde z utworzonych miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania przez 36 miesięcy.
Obecnie w całym kraju funkcjonuje 8 tysięcy żłobków i klubów dziecięcych, w których jest około 228 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W 2015 roku było to niespełna 3 tysiące placówek, które oferowały miejsca zaledwie 84 tysięcy miejsc dla dzieci.
Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Pozwala nie tylko aktywizować zawodowo rodziców, ale także zwiększać zatrudnienie.
W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 złotych.