Gdy 24 lutego rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, polski rząd zareagował natychmiastowo. W przeciągu paru godzin zorganizowana została pomoc dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Przy granicy powstały punkty recepcyjne, ale stopniowo te działania rozszerzyły się na cały kraj.
Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 258 punktów zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, które zostały zorganizowane przez wojewodę wielkopolskiego oraz we współpracy z samorządami. Schronienie znalazło w nich około 10 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy.
Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do dziś blisko 3 miliony osób przyjechała do Polski z Ukrainy od wybuchu wojny. Z tego szacowana liczba obywateli Ukrainy, która znalazła schronienie w Wielkopolsce wynosi blisko 200 tysięcy osób, z czego około 45% osób z tej liczby przebywa w Poznaniu i w powiecie poznańskim.
– W pozostałych częściach województwa rozkłada się to różnie, zależne jest to od kwestii gospodarczych, rozwoju przemysłu i tego, gdzie wcześniej przebywali obywatele Ukrainy. Spora liczba uchodźców znajduje się w powiecie szamotulskim, kaliskim oraz konińskim – poinformował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Łącznie 57 533 185 złotych trafiło do wielkopolskich samorządów na realizację zadań związanych z kryzysem uchodźczym spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Środki Funduszu Pomocy przekazane dotychczas jednostkom samorządu terytorialnego zostały przeznaczone między innymi na refundację wydatków poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego ze środków rezerwy na zarządzanie kryzysowe (644 tysiące złotych), realizację zobowiązań wynikających z 16 porozumień zawartych przez wojewodę wielkopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego ( 526 tysięcy złotych), czy też realizację poleceń wydanych przez wojewodę wielkopolskiego powiatom (1, 89 miliona złotych). W ramach wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przeznaczono już ponad 15,4 miliona złotych na podstawie ponad 4 tysiące złożonych wniosków.
Największa część środków w ramach Funduszu Pomocy została przeznaczona na wypłatę świadczeń w obszarze pomocy społecznej – ponad 39 milionów złotych. Ponadto obywatele Ukrainy złożyli ponad 54 tysiące wniosków o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.
Do dziś w Wielkopolsce wydano 92 tysiące numerów PESEL. W całej Polsce ta liczba oscyluje w granicach miliona. W wielkopolskich przedszkolach i szkołach uczy się około 18 tysięcy ukraińskich dzieci.