Plener rzeźbiarski. Warsztaty z Łukaszem Trusewiczem

Instytut Zielonej Przyszłości zaprasza do udziału w plenerze rzeźbiarskim, w ramach którego powstanie rzeźba społeczna stworzona przez wszystkich uczestników wydarzenia. Warsztaty rzeźbiarskie prowadzone będą przez artystę Łukasza Trusewicza.

Organizując koniński plener organizatorzy pragną w symboliczny sposób odwołać się do tradycji kulturalnej naszego miasta jaką były plenery rzeźbiarskie „Aluminium-Konin”, organizowane od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Działania artystyczne są jednym z elementów budowania nowej tożsamości miasta i regionu, na które kładą oni nacisk. Szczególnie cenne dla nich jest upamiętnianie ważnego w historii Wielkopolski gwałtownego rozwoju subregionu konińskiego (zagłębia konińskiego) i uhonorowania ciężkiej pracy w przemyśle i niewątpliwego wkładu mieszkańców w budowanie Konina i regionu, ale także przywrócenie symboliki kultury industrialnej, dziś zyskującej miano postindustrialnej. Organizatorzy chcą nie tylko przywracać pamięć o czasach prosperity, ale także łączyć historię z nowoczesnością, sztukę przemysłową z nowoczesnymi trendami w designie dzięki czemu mamy szansę na zbudowanie symboli "nowej ery" po węglu.
Autorem koncepcji artystycznych irzeźbiarskich jest Łukasz Trusewicz. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Łączy ze sobą praktykę rzeźbiarską z potencjałem efemeryczności wynikającym z doświadczenia sztuki performance. Interesuje się rolą zbiorowości i odbiorcy w procesie kształtowania działania i obiektu artystycznego oraz kwestiami społecznego odbioru sztuki. Jest autorem projektów tworzonych przy zaangażowania lokalnych społeczności – rzeźb, obiektów, performatywnych instalacji i miejskich interwencji. W działaniach performance najczęściej odnosi się do analizy specyfiki danej przestrzeni i jej problemów, bądź do lokalnego potencjału pamięci historycznej. Twórca projektów kulturalno-społecznych, pomysłodawca inicjatywy Otwarta Strefy Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Jest również pomysłodawcą i jednym z kuratorów Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanej sztuce performance i projektom performatywnym. Prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury.
Wybrane wystawy/festiwale:
-Rzeźba dla jerzyków , Centrum Rzeźby polskiej Orońsko, 2021
– Rezydencja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 2020
– Krawatto, Pomnik Bikiniarzy, Poznań 2019
– Krzesło Niemiłości, rzeźba społeczna, Poznań 2018
– Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka- rzeźba społeczna, Poznań 2018
– Musrara Mix Festival, Jerozolima, Izrael 2018
– Performance Gr_und Project Space, Berlin 2017
– Iamesh Ephemeral Art Meeting, Księgarnia/Wystawa, Kraków, 2016
– Supermarket Independet Art Fair 2016, Sztokholm 2016
– GRA, Wystawa indywidualna, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina , Kalisz 2015
– Performance Festival Malamut Ostrava, Czechy, 2015
– PERFO Performance Festival, Centrum Sztuki Haihara, Tampere Finlandia 2015
-EPAF CSW Warszawa, 2011
Plener Rzeźbiarski
Restart Lab
28.09 – 11.10 – plener rzeźbiarski, warsztaty z artystą i otwarcie wystawy poplenerowej
06.10 – Środowe rozkminy, spotkanie z artystą Łukaszem Trusewiczem.
Projekt współfinansowany z Budżetu Miasta Konina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.