W najbliższą niedzielę, 30 maja o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu na organach zagra prof. Bogusław Grabowski, a na saksofonach Maciej Sikała! Koncert zatytułowany jest „Mater Sanctissima”, a z racji ogłoszonego Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego dedykowany jest Prymasowi Tysiąclecia!
Bogusław Grabowski – ur. 1955 r. w Sopocie. Studia muzyczne ukończył w 1982 r. w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Peetersa. Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczyna też pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie od 1998 jest profesorem /tytuł otrzymał w 2000 r./, a od 2006 roku – profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę organów, a od 2003 r. wykłada także na nowo otwartej specjalności w uczelni – Muzyka Kościelna, dla której to opracował całościowy program nauczania. Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, we Włoszech, USA oraz na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie. Ma na swoim koncie 15 pozycji fonograficznych nagranych cyfrowo oraz wydanych w Polsce, Niemczech oraz w USA.
Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze szczególnie na głosy wokalne, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Prawykonanie w Bazylice Mariackiej 15 sierpnia 1997 r. podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia Gdańska jego „Pieśni Symfonicznej – Ave Maria" na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, specjalnie napisanej i dedykowanej miastu z okazji Milenium, odniosło duży sukces i otrzymało nominację do Pomorskiej Nagrody Wojewody w dziedzinie muzyki za 1997 r. Ponadto ma w swoim dorobku muzykę filmową oraz do wielu programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych. Od 1978 r. niestrudzenie prowadzi na Pomorzu działalność popularyzatorską organizując dotychczas ponad 1000 koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów, kameralistów oraz chórów i orkiestr z Polski, Europy, a także obu Ameryk, Australii i Japonii. Jest autorem i pomysłodawcą takich cykli jak Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej, Muzyka w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia; organizował też koncerty w Rumi, Pelplinie, Kartuzach, Wejherowie oraz współorganizował Gdyńskie Koncerty Organowe w kościele NSPJ oraz w kościele św. Mikołaja w Gdyni. Zorganizował też oraz wziął udział w szeregu koncertów na rzecz celów dobroczynnych.
Bogusław Grabowski wykłada również na innych uczelniach o profilu teologicznym, a także wygłasza referaty w ramach organizowanych w środowiskach akademickich konferencjach naukowych na terenie całego kraju. Jest także ekspertem w dziedzinie projektowania, bodowy i konserwacji organów. Bogusław Grabowski szeroko udziela się również w pracy społecznej na rzecz kultury regionu działając w kilku stowarzyszeniach, m in. jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Kościelnej oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku. Przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, a następnie Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku założył w 1990 r. Gdańskie Centrum Organowe – instytucję mającą na celu promowanie zarówno dawnej jak i współczesnej muzyki we wnętrzach sakralnych. Osią tych wydarzeń muzycznych są cykle letnich koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbywającego się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień państwowych i kościelnych.
Maciej Sikała ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku (od 2013 r.) i Bydgoszczy (od 2012 r.), a także na Uniwersytecie w Zielonej Górze w latach 2004-2007. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski. Nagrał ponad 50 płyt w tym sześć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Prowadził trzykrotnie zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i kilkunastokrotnie w Nysie oraz czterokrotnie w Chodzieży, a ostatnio także w Puławach i Kielcach.
Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Meksyku, Belgii, Indiach, Anglii, we Włoszech. W ankiecie Jazz Forum ,,Jazz Top” zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005 , 2010 i 2012-2020. Obecnie prowadzi swój Septet oraz współpracuje m.in. z zespołami Kuby Stankiewicza, Wojciecha Majewskiego, Adama Golickiego, Cezarego Paciorka a także w kwartecie złożonym z wykładowców Akademii Muzycznej – Piotr Biskupski, Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nadolny oraz z zespołem QYAVY. Od grudnia 2019 roku współpracuje z Anną Marią Jopek.
Bogusław Grabowski & Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD„The Colours of Space” Improvisations for organ & saxophone – pierwszej wspólnej płycie – zarejestrowanej w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ich najnowsza płyta, długo oczekiwana i wypatrywana przez melomanów na całym świecie to „Mater Sanctissima”. I właśnie materiał z tej ostatniej płyty zaprezentują nasi zaproszeni muzycy!
Koncert realizowany jest w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, a dedykowany jest Matce Najświętszej i Prymasowi Tysiąclecia, z racji ogłoszenia Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomnijmy, że już wieczorem 28 maja postanowiono przenieść trumnę z ciałem kardynała do kościoła seminaryjnego (karmelitów) przy Krakowskim Przedmieściu. Nieśli ją księża i działacze NSZZ „Solidarność” w asyście tysięcy wiernych! W kościele seminaryjnym rozpoczęło się trzydniowe czuwanie. Do oddania hołdu ustawiła się kilkukilometrowa kolejka. W tym miejscu nie wypada nie napisać, że podczas tego czuwania, na organach grał nasz zaproszony gość, prof. Bogusław Grabowski, wtedy jeszcze student III roku Akademii Muzycznej w Warszawie!!! Koncert jest też prezentem dla Matek z racji bliskości ich święta!
Projekt może odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”. Wstęp wolny! Dla pozostających w domu będzie możliwość obejrzenia on – line na stronie parafialnej!
Anna Wysocka