12 Kramskie Wybijanie Żuru

Po raz dwunasty  w auli Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sendler, 6 kwietnia 2019 roku odbyło się  „Kramskie Wybijanie Żuru”. Impreza  ma na celu ożywienie lokalnej tradycji wybijania żuru,  potrawy spożywanej przez cały okres Wielkiego Postu. Zwyczaj ten odbywał się w Wielkim Tygodniu w nocy z czwartku na piątek, kiedy to kawalerowie oblewali znienawidzoną potrawą postną okna domów, w których mieszkały panny na wydaniu. I choć dziś okna pozostają czyste, to pamięć o tej tradycji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie do chwili obecnej.

Organizatorami  imprezy byli:  Stowarzyszenie „Klub Seniora i Juniora” w Kramsku, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Wójt Gminy Kramsk. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Kramsk Pan Andrzej Nowak, Pan Przemysław Domagalski dyrektor GOK oraz Pani  Halina Rogowska – przewodnicząca Stowarzyszenia „Klubu Seniora i Juniora” w Kramsku. Uroczystość „Kramskie Wybijanie Żuru” promująca dziedzictwo lokalne była realizowana w ramach projektu grantowego „Promocja obszaru Stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Nieodłącznym elementem imprezy była akcja charytatywna na rzecz chorego Tobiasza Lizika z miejscowości Helenów Drugi. Dzięki licytacji przedmiotów podarowanych przez lokalną społeczność i sprzedaży ciast upieczonych przez mieszkańców Helenowa Drugiego udało się  zebrać około 4000 zł.

Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny na „Potrawę wielkanocną”. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć  sołectw z gminy Kramsk. I nagrodę otrzymało sołectwo Ksawerów  . Jednak największą popularnością cieszył się konkurs kulinarny na „Mistrza Żuru”. Talentami kulinarnymi popisywały się w tej edycji  sołectwa na czele  z sołtysami. Mistrzem żuru zostało sołectwo Święte. Konkursy kulinarne oceniała profesjonalna Komisja w składzie: Pan  Dr Lech Drożdżyński – kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji  w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu – przewodniczący  Komisji , Pani Dr Ewa Mucha-Szajek – koordynator ds. organizacyjno-programowych w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu – członek komisji oraz  Pani Paulina Witucka – Pełnomocnik w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koninie ds. Kół Gospodyń Wiejskich – członek Komisji. Stoły sołectw z gminy uginały się pod wielkanocnymi potrawami. Nie zabrakło kaczki w żurawinie, jaj faszerowanych, zupy chrzanowej czy paschy. Publiczność mogła spróbować tych kulinarnych arcydzieł. A na tych, którzy tęsknią za „wybijaniem żuru” czekało okno, na które można było symbolicznie chlusnąć żur.

Poza smacznym jedzeniem, obejrzeć można było występy zespołu „BIKSTENIEKI” z Dobele. Grupa tańca ludowego, jedna z najlepszych grup tanecznych w dzielnicy, Dzieci Kujaw z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku oraz występ kapeli ludowej „VJAZANKA” z Briańska. Zespół  promuje sztukę  ludową, odrodzenie utraconych tradycji rosyjskiej kultury oraz  kształtuje  estetyczne smaki i przekonania wśród młodzieży. A pomiędzy występami odbywały się licytacje przedmiotów na rzecz Tobiasza.

Ogłoszono również wyniki konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży  na „Kartkę wielkanocną” oraz na ozdobę wielkanocną. Ozdoby i kartki można było kupić za symboliczną złotówkę.

W ramach tego wydarzenia tradycyjnie odbył się kiermasz rękodzieła artystycznego ludowych artystów. Prezentowane były rzeźby, obrazy wyszywane na kanwie, serwetki, pisanki, robótki ręczne na drutach i szydełku.

Najmłodsze dzieci w trakcie imprezy mogły spróbować swoich sił w konkursach plastycznych, gdzie specjalnie dla nich przygotowany był „Kącik Malucha”. Gromadką dzieci wspaniale opiekowała się Pani Julia Kuczmańska–Benec.  Natomiast zaproszeni goście wśród nich Poseł na Sejm RP Pan Ryszard Bartosik wykonywali niepowtarzalne palmy, które zostały przeznaczone na licytację.

Tak, jak co roku zachwycały wielkanocne stoły, na których królowały pasztety, wędliny , tradycyjne żurki oraz jajka w wielu postaciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.