W wydanym w piątek komunikacie prasowym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) oświadczyła, że planowana kopalnia węgla brunatnego Ościsłowo miałaby znaczący negatywny wpływ na środowisko i zwracając sprawę do ponownego rozpatrzenia przez RDOŚ w Poznaniu zaznaczyła, że pozytywna decyzja dla tej inwestycji może być wydana wyłącznie pod warunkiem wykonania przez PAK KWB Konin kompensacji przyrodniczej.
GDOŚ przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia do RDOŚ w Poznaniu ze względu na to, że inwestor PAK KWB Konin już po upływie terminu wyznaczonego na wnoszenie uwag przekazał GDOŚ deklarację o wykonaniu projektu kompensacji przyrodniczej wraz z wnioskiem o przeprowadzenie mediacji dotyczących zakresu kompensacji między organem a stronami postępowania [1].
– GDOŚ wbrew naciskom politycznym nie wydał zgody dla Ościsłowa, gdyż miał pełną świadomość, że byłaby ona sprzeczna z prawem i skierował sprawę ponownie do RDOŚ. Jako strona w postępowaniu stoimy na stanowisku, że skala zniszczeń środowiska powodowana przez odkrywkę Oscisłowo będzie o wiele większa niż możliwość jakichkolwiek kompensacji przyrodniczych. Chętnie poznamy stanowisko PAK KWB Konin – rozumiejąc, że problem jest trudny dla wszystkich stron, ale pamiętając, że znaczący negatywny wpływ inwestycji na środowisko, będący poza dyskusją, w istocie rzeczy uniemożliwia legalne wydanie pozytywnej decyzji środowiskowej – stwierdził dr hab. Leszek Pazderski, ekspert ds. polityki ekologicznej Fundacji Greenpeace Polska.
Budowa odkrywki Ościsłowo pogłębiłaby trudną już sytuację na Kujawach i w Wielkopolsce, wynikającą z dotychczasowej eksploatacji odkrywek PAK KWB Konin. Eksperci zauważają, że na skutek działania m.in. kopalni odkrywkowej Tomisławice rzeka Noteć wyschła na odcinku ok. 30 km, poziom jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego obniżył się o kilka metrów, a rzeka Pichna zapełniła się źle oczyszczonymi wodami z odwodnienia odkrywki. Ponadto z naukowych ekspertyz wynika jasno, że odkrywka Ościsłowo spowoduje wysokie straty w uprawach i hodowli na obszarach z nią sąsiadujących. Budowa kopalni zniszczyłaby również położone na terenie inwestycji bezcenne cmentarzysko kurhanowe sprzed 5500 lat, odkryte wiosną 2016 roku.
To nie jest dziennikarstwo, Cytowanie ze strony Grenpeace Polska (bez obróbki nawet z tą 1 po słowie postępowania). to przedstawianie stanowiska tylko jednej strony. A może coś więcej.
Prawdziwy komunikat GDOŚ jest tu (link) https://www.gdos.gov.pl/decyzja-w-sprawie-odkrywki-oscislowo-wraca-do-pierwszej-instancji
Co za stek bzdur. I to z samego jadra ciemności. Grenpeace to banda pseudo ekologów utrzymywana z brudnych pieniędzy Georga Sorosa.
ja czytalem dzis dokladne uzasadnienie decyzji GDOS (34 strony) – jest dla PAK po prostu miazdzace: wynika z niego ze odkrywka Oscislowo bedzie dla srodowiska wrecz niszczaca, jak ktos nie wierzy – niech napisze do GDOS o udostepnienie