W grudniu ostatnia niedziela miesiąca przypada w Boże Narodzenie, dlatego organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” w parafii św. Wojciecha zapraszają wszystkich tydzień wcześniej. Już w najbliższą niedzielę, 18 grudnia o godz. 19.00, odbędzie się recital włoskiego artysty Dave’a Nilaya, który przygotował świąteczny program zarówno w języku włoskim jak i polskim.
DAVE NILAYA (właść. Davide Smerghetto) – pochodzący z Wenecji wokalista, kompozytor muzyki i autor tekstów piosenek. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w 2005 roku, zakładając międzynarodowy projekt z muzykami z Włoch, Szwajcarii i Senegalu. Ich wspólna praca zaowocowała nagraniem pierwszego albumu "Wood'n'Steel" w 2005 roku w Wenecji w Avant Garde Studio. Drugi album zatytułowany "Ex Terra" powstał w 2009 roku również w Wenecji.
W 2009 roku artysta przyjechał do Krakowa – miasta , które pokochał…, i w nim pozostał.
Ten charyzmatyczny i utalentowany wokalista, kompozytor muzyki i autor tekstów piosenek mieszka i występuje w Polsce współpracując z wieloma znanymi instrumentalistami oraz orkiestrami rozrywkowymi. Wspólnie z polskimi muzykami powoływał do życia nowe projekty muzyczne.
Od początku swojej działalności w Polsce, Dave wystąpił na ok. 300 koncertach, uświetniając wiele prestiżowych imprez. Jego urzekający głos i magnetyczna osobowość zostały docenione nie tylko na wielu polskich scenach, lecz również zdobyły uznanie w programach telewizyjnych i radiowych. Wziął udział m.in. w kołobrzeskim festiwalu poświeconym Jackowi Kaczmarskiemu, którego twórczość bardzo ceni. Gorąco oklaskiwany na Festiwalu Muzyki Włoskiej w Warszawie, stał się ulubieńcem wielbicieli rytmów Italii. Podczas recitalu usłyszymy utwory przygotowane specjalnie na czas przedświąteczny. Nie zabraknie więc włoskich przebojów, świątecznych piosenek, a także utworu Jacka Kaczmarskiego, który Dave wykonywał na tegorocznym festiwalu w Kołobrzegu.
Ze względu na niską temperaturę w kościele, koncert odbędzie się, podobnie jak poprzedni, w auli pod plebanią. Organizatorami koncertu są Diecezjalny Duszpasterz trzeźwości oraz redaktor prowadząca tygodnik „Adalbertus”. Projekt współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina i proboszcza parafii św. Wojciecha. Wstęp wolny!
Anna Wysocka