Już, już myślałem, że przyjdzie mi, ku uciesze jednych, a zmartwieniu drugich, zakończyć cykl : „ Konin, którego nie ma”, a tu masz !
Trafia się prawdziwa perełka. Najstarsze jakie znam zdjęcie Słupeckiego Przedmieścia czyli dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego. Jak widać, nie ma jeszcze budynku Towarzystwa Ziemskiego i Syndykatu Naftowego. Ulica biegnie dużo niżej, więc brak charakterystycznych zagłębień ze schodami. No a najważniejsze dom narożny, który tez już nie istnieje i rosyjski napis. Czyli zdjęcie pochodzi najpóźniej z 1915 roku.
Zapraszam wszystkich miłośników Starego Konina na najbliższą środę.Będę chciał pokazac Państwu oryginalny, odręczny plan Starego Konina z wprowadzonymi przez Niemców w czasie okupacji nowymi nazwami ulic. Ciekawe…., choć smutne.
ur. sie w starej czesci Konina pamietam od małego inna czessc Konina ul. Zofii Urbanowskiej Pqamietam LPZ w której uczono mnie alfabetu Moorsa, pametam dr. Golusinskiego gdzie jako dziecko czesto przebywałem u jego dzieci . pamietam G. Domanskiego . K. Szamałka z ul. Kilnskiego . znałem Trenkla …
Pamiętam dworzec PKS na ulicy Staszica i jego nieodłączny kiosk spożywczy Pani Dębińskiej grzejącej piwo ,,drutem”dla podróżnych zimą.
No i w tym kiosku wspaniałe serdelki z wielką bułą, oranżada w proszku, lizaki w kształcie kogutka.
Wydaje się, że nie jest to zdjęcie z konina. Proszą o kontakt.
Ta perełka to Puławy z 1913 r. Narożnik Czartoryskich i Piłsudskiego, wówczas Szpitalnej i Lubelskiej. Ciekawe kto taki kit wcisnął autorowi.
A to ciekawe. W tej sytuacji ostanie słowo należy do mieszkańców Puław !!!
P.S.
A kiedy wrócą felietony red. Zagórskiego