– Polska odkryła mnie na końcu – dowcipny komentarz prof. Tadeusza Malińskiego, pioniera w dziedzinie nanomedycyny dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla, padł w Koninie na gali wręczenia Benedyktów. To wyróżnienie przyznawane przez wydawnictwo ‘Przegląd Koniński’ wybitnym postaciom i wydarzeniom, które promują nasz region w kraju i poza jego granicami.
Prof. Maliński jest związany z Kołem, mieszka w USA. Jego najsłynniejszym odkryciem jest pierwszy w świecie pomiar tlenku azotu w pojedynczej komórce. Maliński jest też ekspertem światowych domów aukcyjnych, ma dwa doktoraty honoris causa, był dwa razy nominowany do Nagrody Nobla. Przez wiele lat był bardziej znany za oceanem niż w Polsce.
Statuetką Benedykta kapituła uhonorowała też Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. W tym roku przypada jego 35. edycja. To jedyna taka impreza w Europie. Każdego roku bierze w niej udział ponad 2 tys. dzieci z różnych krajów. Nic dziwnego, że uzyskała tytuł kulturalnej marki Wielkopolski w Unii Europejskiej. Statuetkę odebrała dyrektor festiwalu Elżbieta Miętkiewska.
Trzecim Benedyktem uhonorowano działające od 25 lat Stowarzyszenie ‘Katyń’. W imieniu organizacji wyróżnienie odebrał prezes Jerzy Górecki. Doceniono też kompozytora, organistę Dariusza Przybylskiego. 30-latek jest wychowankiem konińskiej szkoły muzycznej. Ma na swoim koncie 80 kompozycji granych przez orkiestry na całym świecie. W Koninie w kwietniu mieliśmy okazję usłyszeć prawykonanie jego ‘Pasji’.
Statuetki ‘Benedykta’ są przyznawane od 17 lat. Jedną z nich otrzymał m.in. Jan A.P. Kaczmarek – pochodzący z Konina zdobywca Oscara.