Jeśli chodzi o przedstawienie herbowe różni się ono minimalnie od obecnego herbu. Przede wszystkim w herbie staropolskim koło ma 9 szprych, a obecnie 8. Ponadto w dawnym wieżyczki strzelnicze wyrastają z boków koła, natomiast teraz wieżyczki te wychodzą bardziej z części środkowej koła. W legendzie pieczęci biegnie nieczytelny już napis, który brzmiał prawdopodobnie sigillum civitatis colensis (pieczęć miasta Koła).
– W heraldyce przyjmuje się, że prawidłowy jest herb najstarszy lub ten, którego najdłużej używano, mówi specjalista w tej dziedzinie – dr Piotr Gołdyn. Obecnie wizerunek herbu z 1625 roku jest najstarszym znanym, wiadomo, że używano go jeszcze do końca XVIII stulecia. Jak do tej pory wizerunek ten nie był znany badaczom a obecne odkrycie dowodzi jak wiele jeszcze ciekawostek dotyczących dziejów Ziemi Kolskiej czeka na odkrycie – powiedział dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dr Krzysztof Witkowski.
Dla zobrazowania ile pracy wymaga przejrzenie zespołu archiwalnego konińskich akt grodzkich powiedzmy tylko, że liczy on 170 jednostek archiwalnych (ksiąg) każda po ok. tysiąc stron, co razem daje ok… 170.000 stron.