Ostatniego dnia lutego konińscy strażacy przeprowadzili dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie prelekcję na temat bezpieczeństwa na ślizgawce. Mówili o zagrożeniach na zbiornikach wodnych pokrytych lodem.
Niewątpliwą atrakcją, ale też przestrogą dla obserwujących dzieci były praktyczne ćwiczenia, które pokazały czym ryzykują osoby, które korzystają ze ślizgawek na zbiornikach naturalnych pokrytych lodem.Mimo już wiosennej aury, jeziorko przy „Galerii nad Jeziorem” stało się doskonałym miejscem do przeprowadzenia takiego pokazu, ponieważ grubość pokrywy lodowej sięgała miejscami nawet kilkunastu centymetrów.
Dzięki przeprowadzonej pozoracji, dzieci miały okazję zapoznać się z zagrożeniami mogącymi występować podczas tego typu zabaw. na zamarzniętych akwenach, mogły zapoznać się ze sposobami ratowania i podejmowania osób, pod którymi zarwie się lód. Była to również dobra okazja zobaczyć specjalistyczny sprzęt ratowniczy będący na wyposażeniu konińskich strażaków, wykorzystywany podczas interwencji przy tego typu zdarzeniach.
Prelekcja odbyła się w ramach akcji edukacyjnej „Bezpieczne ślizgawki” organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Warszawie wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.