’Agroszansa’ dla regionu?

Zakończył się pierwszy etap projektu „Jak efektywnie zarządzać gospodarstwem agroturystycznym”. Pomysłodawcą projektu była Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina”, która dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego – Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, zorganizowała bezpłatne szkolenie. Obecnie to bowiem ta, a nie inna forma turystyki wiejskiej według Lokalnej Strategii Rozwoju „Wielkopolski Wschodniej” stanowi największą szansę dalszego rozwoju regionu.Szkolenie „Jak efektywnie zarządzać gosp. agroturystycznym” skierowane zostało  do osób prowadzących gosp. agroturystyczne oraz dla tych, którzy zamierzają podjąć się prowadzenia takiej działalności. Niezbędnym kryterium wzięcia udziału w szkoleniu  było miejsce zamieszkania uczestników szkolenie, tj. teren Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Wielkopolska Wschodnia”, czyli gminy: Babiak, Dąbie, Grzegorzew, Koło, Kramsk, Krzymów, Olszówka, Sompolno, Wierzbinek.

W ciągu dwóch dni szkoleniowych w gospodarstwie agroturystycznym „Ania i Filip” w Izabelinie Krystyna Święcicka Prezes Poznańskiego Towarzystwa Agroturystycznego oraz dr Janusz Majewski przybliżyli 20 uczestnikom szkolenia najważniejsze zagadnienia dotyczące agroturystyki. Omawiano m.in. budowanie relacji z klientami,  podstawy prawne w agroturystyce, analizowano także możliwości zdobywania funduszy zewnętrznych na prowadzenie działalności agroturystycznej. Największa dyskusja dotyczyła jednak najczęściej popełnianych błędów przy prowadzeniu gospodarstwa oraz sposobów na efektywniejsze prowadzenie własnej agroturystyki.
  
Bez wątpienia najmocniejszym akcentem 2-dniowego szkolenia była część praktyczna, podczas której uczestnicy szkolenia zostali oprowadzani przez gospodarzy agroturystyki „Ogród Zakrzewek” w Zakrzewku, „Ania i Filip” oraz „Gościniec Izabell”  w Izabelinie. Dla przypomnienia, dwa pierwsze gospodarstwa są laureatami konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce, organizowanego co roku przez Urząd Marszałkowski.     

Mimo, iż szkolenie już się zakończyło, projekt cały czas jest na etapie realizacji. Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” odpowiedzialna jest teraz za opracowanie i wydanie folderu przedstawiającego gospodarstwa agroturystyczne z terenu LGD „Wielkopolska Wschodnia”. Stowarzyszenie z informacji uzyskanych od osób prowadzących agroturystykę stworzy jedną zwartą publikację. Co ważne, uczestnicy szkolenia już wykorzystują w praktyczny sposób swoją wiedzę zdobytą podczas szkolenia, sugerując nam co według nich powinno znaleźć się w takim folderze, na co zwrócić szczególna uwagę i jakiego rodzaju  informacje i zdjęcia wyeksponować na pierwszym planie – podkreśla Adrian Rapeła ze Stowarzyszenia LOT „Marina”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.