450 lat temu pierwszy doktor z Konina. Jan Zemełka przypomniany w sesji popularnonaukowej

W czwartek, 15 maja w Domu Zemełki odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona Janowi Zemełce – pierwszemu mieszczaninowi z Konina, który w 1575 roku uzyskał tytuł doktora medycyny i filozofii na uniwersytecie w Padwie. Była to wyjątkowa okazja do przypomnienia tej ważnej postaci związanej z historią miasta.

Jan Zemełka zapisał się na kartach dziejów jako fundator renesansowej kaplicy grobowej przy farze św. Bartłomieja – unikalnego na skalę regionu dzieła sztuki sakralnej, będącego jedyną zachowaną mieszczańską kaplicą w Wielkopolsce. Był także rajcą i burmistrzem Kalisza.

W wydarzeniu uczestniczył zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak, który przypomniał, że Dom Zemełki – najstarsza murowana kamienica w mieście – został gruntownie odrestaurowany w 2024 roku, a obecnie prowadzone są prace nad jego nowym przeznaczeniem.

W trakcie spotkania przybliżono mniej znane fakty z życia i działalności Zemełki oraz jego związki z miastem. Zwieńczeniem wieczoru była oryginalna prezentacja z udziałem postaci doktora… który dzięki technologii AI symbolicznie przemówił do zebranych.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Konina, a współorganizatorami: Miasto Konin, Konińskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej oraz Parafia św. Bartłomieja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email