W dniach 31 marca – 4 kwietnia 2025 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych odbył się kolejny Erasmus Blended Intensive Programme (BIP), organizowany we współpracy z dwoma uczelniami partnerskimi: Matej Bel University (UMB) na Słowacji oraz University of Hradec Králové (UHK) w Czechach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Sieci wsparcia społecznego – konteksty edukacyjne i społeczne”.

W wydarzeniu uczestniczyło 22 studentów oraz trzech wykładowców, którzy razem z przedstawicielami Akademii Nauk Społecznych (ANS) w Koninie odbyli cykl wykładów, warsztatów i wizyt studyjnych, mających na celu poznanie efektywnych modeli wsparcia społecznego.
Program rozpoczął się od działań związanych z networkingiem, w ramach których koordynatorzy BIP z ramienia ANS – Bożena Miastkowska, Artur Cygan i Marcin Olejniczak, przedstawili merytoryczne i organizacyjne założenia programu, omawiając zadania projektowe oraz instytucje, które miały zostać odwiedzone w trakcie programu.
Pierwszą z nich był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, gdzie uczestnicy programu poznali historię ośrodka i jego nowatorskie podejście do kształcenia niewidomych i niedowidzących dzieci. Kolejną atrakcją była prezentacja działań arteterapii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz wizyta w instytucjach społecznych Gminy i Miasta Rychwał, w tym Centrum Usług Społecznych oraz Środowiskowym Domu Samopomocy w Rozalinie.
Program BIP obejmował również Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Współczesne wymiary niedostosowania społecznego. Edycja VIII: Wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami”, podczas którego wykładowcy z UMB i UHK zaprezentowali badania dotyczące opiekunów nieformalnych, stygmatyzacji społecznej oraz roli biblioterapii w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto, zaprezentowano przykłady działań społecznych w ramach tzw. zjawiska NEET (sytuacja młodych ludzi, którzy nie uczą się ani nie pracują) oraz konsekwencji kulturowych definicji zdrowia i niepełnosprawności.
Uczestnicy programu zaprezentowali również wyniki pracy nad projektami dotyczącymi zindywidualizowanych działań wspierających osoby defaworyzowane w kontekście edukacyjnym i społecznym, a także wzięli udział w warsztatach arteterapii.
Pozytywne oceny uczestników programu otwierają drogę do kontynuacji współpracy w przyszłych latach. Wkrótce Erasmus BIP zagości w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji oraz w Hradcu Králove w Czechach, gdzie również będą omawiane tematy dotyczące sieci wsparcia społecznego i wykluczenia społecznego.