Projekt Tworzenie Sprawiedliwych Miast

Z okazji Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (ONZ) Projekt Tworzenie Sprawiedliwych Miast przedstawia cyfrowe narzędzie dotyczące Celów Zrównoważonego Rozwoju i migracji.

Z okazji Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (ONZ), projekt Tworzenie Sprawiedliwych Miast uruchamia „Cyfrowe narzędzie dotyczące Celów Zrównoważonego Rozwoju i migracji”, narzędzie internetowe opracowane przez Uniwersytet Boloński – Alma Mater Studiorum (Departament Nauk Społecznych i Politycznych – kampus Forli) we współpracy z Liderem Projektu – Regionem Emilia-Romagna, oraz przy zaangażowaniu wszystkich partnerów z 7 krajów europejskich (Włochy, Chorwacja, Polska, Rumunia, Hiszpania, Dania, Szwecja) oraz 2 krajów spoza UE (Albania i Mozambik). 
„Cyfrowe narzędzie dotyczące Celów Zrównoważonego Rozwoju i migracji”, to dynamiczna platforma, która gromadzi lokalne i krajowe zasoby UE i poza nią, i działa głównie jako „samouczek” dla migrantów i obywateli w celu „nie zostawiania nikogo w tyle”, jednocześnie promując stabilne i pokojowe społeczeństwa. Globalne cele Agendy 2030 (CZR) są powiązane z kwestiami migracji i prawami człowieka, nabierają szczególnego znaczenia w czasach globalnego kryzysu pandemicznego. Wdrażanie Agendy 2030 na szczeblu lokalnym ma kluczowe znaczenie w zmierzeniu się z globalnym niszczycielskim wpływem pandemii na życie ludzkie na wszystkich poziomach, na prawa człowieka, zwłaszcza w odniesieniu do bardziej wrażliwych grup społecznych, takich jak migranci i uchodźcy, które również znajdują się w centrum wszystkich działań projektu Tworzenie Sprawiedliwych Miast.
Głównym celem narzędzia cyfrowego jest przedstawienie lokalnym społecznościom migrantów przeglądu usług i możliwości, jakie oferuje im terytorium, na którym zamieszkują, w zakresie zatrudnienia, edukacji, kursów językowych, ośrodków recepcyjnych, pomocy językowej i prawnej, opieki nad dziećmi czy wzmocnienia kobiet. Przedstawiając treść najważniejszych przepisów dotyczących migracji i azylu na poziomie międzynarodowym, unijnym, krajowym (i lokalnym, w stosownych przypadkach), stanowi również pomocne narzędzie dla osób pracujących z migrantami, pracowników socjalnych i prawników.
Strona internetowa charakteryzuje się prostą strukturą z podziałem na sekcje zapewniające beneficjentom dostęp do zbioru zintegrowanych źródeł informacji. W sekcji Strona główna przedstawiono najnowsze wiadomości odnoszące się do Celów Zrównoważonego Rozwoju i migracji, podkreślając ścisły związek między migracją a zrównoważonym rozwojem. Sekcje Projekt i Partnerzy zawierają opis projektu TSM, jego genezę, cele oraz informacje o partnerach z krajów UE i poza UE. Projekt buduje pomost między obywatelami i władzami lokalnymi obu półkul zgodnie z CZR 17 (wzmocnienie globalnego partnerstwa). Dając partnerom projektowym przestrzeń do pokazania lokalnych inicjatyw, usług i możliwości dedykowanych społeczności migrantów w sekcji Działania, narzędzie cyfrowe ma na celu pokazanie potencjału migrantów jako podmiotów zrównoważonego rozwoju, a także dobrych praktyk związanych z wielokulturowością w tolerancyjnym środowisku o równych szansach. Namacalne rezultaty tych inicjatyw są odpowiednio przedstawione w sekcji Rezultaty. 
Projekt Tworzenie Sprawiedliwych Miast wybrał symboliczną datę, szczególnie istotną dla uruchomienia nowego narzędzia cyfrowego: Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową rozpoczynającego się 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Ten tydzień, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1979 r., ma na celu wspieranie globalnej kultury tolerancji, równości i przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wzywa każdego z nas do przeciwstawienia się uprzedzeniom rasowym i postawom nietolerancyjnym. Według ONZ „wiedza i informacje na temat różnorodności ras ludzkich, pochodzenia etnicznego i zwyczajów przyczyniają się do przezwyciężenia rasizmu i prowadzą do lepszego zrozumienia, tolerancji i akceptacji”. Jest to również główny cel Cyfrowego narzędzia dotyczącego Celów Zrównoważonego Rozwoju i migracji, które jest dostępne do wglądu i pobrania dla wszystkich zainteresowanych osób z doświadczeniem migracyjnym oraz, bardziej ogólnie, dla ogółu społeczeństwa, będąc łatwym narzędziem odpowiadającym na potrzeby migrantów oraz innych szczególnie wrażliwych grup. 
Wszelkie kluczowe wnioski/wyniki powstały we współpracy ze wszystkimi partnerami projektu, przy zaangażowaniu instytucji regionalnych i gmin, władz lokalnych, urzędników służby cywilnej, organizacji oddolnych i obywateli, w sposób partycypacyjny, dzięki narzędziom komunikacji online pomimo trudnej sytuacji z powodu pandemii. 
Oficjalnymi koordynatorami kampanii są: ROPS – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu z Polski oraz WeWorld Stowarzyszenie Grupa Cywilnego Wolontariatu z Włoch, we współpracy z włoskim Regionem Emilia-Romagna, Liderem projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.