Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 22.02.2018 r. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

Ocena: 3
3 0

Konin, którego nie ma - Ulica Westerplatte

Konin 05.02.2018 13:37 (17 dni temu)

Konin, którego nie ma - Ulica Westerplatte

Historia ulicy sięga pierwszej połowy XIX wieku. Wówczas na tym , osuszonym z mokradeł, terenie znajdowały się ogrody. Stąd wiodąca wzdłuż nich drogę zaczęto nazywać „Ogrodową”. W tej malowniczej scenerii wzniesiono dworek konińskiej powieściopisarki Zofii Urbanowskiej.


W drugiej połowie XIX wieku ogrody zaczęły być wypierane przez kolejne budynki, ale dawna nazwa przetrwała do 1939 roku.

Na grafice niezastąpionego Włodzimierza Sznajdra zobaczyć możemy dworek Urbanowskiej widziany od strony ogrodu. Niestety, przebudowa w latach dziewięćdziesiątych zmieniła ten obiekt  tak, że trudno się dopatrzeć dawnej architektury.

 

Tak przy okazji. Jak zmieniły się czasy. Dworek podarowali Urbanowskiej mieszkańcy Konina. Inna, bardziej współczesna powieściopisarka, Pani Parathoner - Janina Weneda , podarowała swój dom miastu. Stoi teraz i niszczeje, i nie ma na nim najmniejszej tablicy informującej o pisarce. O czasy, o obyczaje !


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Konin, którego nie ma - Vis a vis „ Marionetki” Konin, którego nie ma - Róg Staszica Konin, którego nie ma - Przekaźnik Konin, którego nie ma - Rozbiórkowa pasja Konin, którego nie ma - Ulica Wodna Konin, którego nie ma - Ulica Kramowa Konin, którego nie ma - Niecała Konin, którego nie ma - Kiosk