REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 24.11.2017 r. Imieniny: Emmy, Flory, Romana

Ocena: 2
2 0

Konin, którego nie ma - Niemcy w mieście !

Konin 01.09.2017 07:17

Konin, którego nie ma - Niemcy w mieście !

Po zajęciu Konina Niemcy na swoje potrzeby zarekwirowali wszystkie obiekty publiczne, wszystkie zakłady pracy i najlepsze mieszkania. W budynku dzisiejszego Urzędu Miasta mieścił się Kreisamt czyli urząd „okręgowy” (powiat).  Jego szef otrzymał willę przy ulicy Nadrzecznej. Plebanię zajął szef konińskiego SA, w budynku na rogu Szarych Szeregów i Targowej umieściło się gestapo. SS na swoje potrzeby zajęło pałacyk Skarbka przy Wojska Polskiego, Budynek „Strzelca” przejęło Hitlerjugend. W Farze urządzono magazyn, a w klasztorze i kościele Franciszkanów szkołę. W synagodze powstał magazyn, a w mykwie piekarnia.


Bardzo szybko przejęto cukrownię, rzeźnię. Park i stadion stał się dostępny „ Tylko dla Niemców” ( ciekawe, że te napisy nie mówiły o „  nazistach” , prawda ? ). Zmieniono nazwy placów i ulic. Konin miał być niemiecki „ od zawsze” i na tysiąc lat.

Niemcy w Koninie


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Konin, którego nie będzie - Willa nad Wartą Konin, którego nie będzie - Dom ostatniego konińskiego Rabina Konin, którego nie będzie - Hotel Litewski Konin, którego nie będzie - Dom Leszczyńskich Konin, którego nie będzie - Kolekcjoner Konin, którego nie będzie - Informacja turystyczna Konin, którego nie będzie - Widok znajomy ten... Konin, którego nie będzie … - Pod nosem Konin, którego nie ma - do domu z syfonami Konin, którego nie ma - W polu