Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 23.04.2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Ocena: 3
3 0

Konin, którego nie ma - Krzyż Tarejwy

Konin 10.08.2016 09:54

Konin, którego nie ma - Krzyż Tarejwy

Ciekawa jest historia tego miejsca. Moskale powiesili  tutaj O. Maksymiliana Tarejwę, bohaterskiego Kapucyna, emisariusza Rządu Narodowego i kapelana powstańczego w Powstaniu Styczniowym.


Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Konina ustawili w miejscu egzekucji wielki , dębowy krzyż, a samo miejsce nazwali Wałem Tarejwy. W uroczystości, w której wzięły udział jednostki wojskowe, Organizacja Strzelecka i  liczni mieszkańcy Konina, uczestniczył także Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Okazały krzyż zniszczyli Niemcy w pierwszych miesiącach okupacji. Po wojnie, władze komunistyczne nie pozwalały na ustawienie nowego, pamiątkowego krzyża. Nawet w latach siedemdziesiątych zmieniono nazwę ulicy z „ Wał Tarejwy” na „ Sienkiewicza”.

Sprawa Tarejwy przetrwała jednak w pamięci mieszkańców i w latach osiemdziesiątych, spontanicznie ustawiono w tym miejscy niewielki krzyż metalowy. Przetrwał on zaledwie kilkanaście godzin i pod osłoną nocy został zniszczony przez Służbę Bezpieczeństwa.

Mieszkańcy nie zrezygnowali i w miejsce zniszczonego krzyża postawili , już niestety skromniejszy, krzyż brzozowy. Pod nim, do końca lat osiemdziesiątych odbywały się rocznicowe manifestacje patriotyczne, mimo, że SB , za pośrednictwem  Kolegiów, karała uczestników wysokimi grzywnami.

Po zmianach ustrojowych, w latch dziewięćdziesiątych ustawiono na Wale Tarejwy kolejny, tym razem okazały krzyż drewniany.

Na prezentowanym zdjęciu uroczystość poświęcenia pierwszego, przedwojennego Krzyża Tarejwy.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)