Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena:

Wyjątkowo ważne drzewo

Turek 28.09.2017 17:57

Wyjątkowo ważne drzewo

W Nadleśnictwie Turek dbamy o wszystkie drzewa ale jedno jest wyjątkowo ważne


Dąb „Chrobry” jest dębem szypułkowym, jednym z najstarszych w Polsce. Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym zaliczany jest do województwa lubuskiego. Za pomnik przyrody został uznany 24 marca 1967.
Już przed II wojną światową był chroniony. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat (wykiełkował około 1250 roku). Chrobry miał silnie rozwiniętą koronę i grube konary, które przechodziły w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosiła ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m. Pierśnica to 315 cm. Objętość drzewa to ok. 90 m³ i jest największa wśród dębów polskich (trzeci dąb pod względem objętości drewna, znajdujący się w środkowej Europie).

Niestety w ostatnich latach doszło do kilku podpaleń „Chrobrego” i jego stan zdrowotny znacznie się pogorszył, drzewo walczy o życie.

Po jednym z  lat nasiennych zebrano żołędzie, które zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. Następnie, w szkółce w Rudach Raciborskich, wyhodowano z nich 500 sadzonek (każda posiada certyfikat pochodzenia), które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie upamiętniające Papieża - Polaka.

Nasz dąb papieski rosnący przy budynku administracyjnym nadleśnictwa, potomek dębu  „Chrobry”,  nie może na razie  poszczycić się takimi wymiarami. Jego aktualne dane i wymiary to: wiek 13 lat, wysokość ok. 6,0 m,  pierśnica to 13,4 cm. Dąb posiada certyfikat Lasów Państwowych (nr 273). Jego stan zdrowotny i ogólna kondycja, no cóż…pozazdrościć. Rośnie pięknie, budując okazałą koronę. W towarzystwie buków prezentuje się okazale.

W tym roku pierwszy raz zaowocował – na szypułkach czyli długich ogonkach, można obserwować pierwsze żołędzie. To ewenement, gdyż dęby jako drzewa długowieczne, rozpoczynają owocowanie dopiero w wieku kilkudziesięciu lat, a rosnąc w zwarciu (w gęstym lesie) drzewa dopiero dobrze po setce mają szansę na wydanie pierwszego potomstwa.

Lata nasienne u dęba (takie, w których znaczna ilość dębów wydaje dużą ilość żołędzi) zdarzają się nader rzadko – raz na 5, 7, a nawet kilkanaście lat.  

Dąb szypułkowy jest gatunkiem lasotwórczym, który lubi ciepło oraz żyzne i wilgotne gleby.  W Europie szeroko rozprzestrzeniony – od Portugalii, przez Francję i Wyspy Brytyjskie, aż po Wołgę na wschodzie. Na północy sięga tylko do płd. części Skandynawii. Na południu dochodzi do Turcji i Kaukazu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)