Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena: 1
1 0

Uroczystości Święta Morza w Koninie 1936

Konin 08.06.2016 12:40

Uroczystości Święta Morza w Koninie 1936

Obchód „Święta Morza" odbył się bardzo uroczyście i według programu. W dniu 27 czerwca w godzinach popołudniowych miasto zostało udekorowane flagami państwowemi i sygnałówkami L.M.K.


O godzinie 19-ej na Placu Wolności na specjalnie ustawionym maszcie w obecności zebranych drużyn harcerskich: żeńskiej i męskiej, straży konińskiej z or­kiestrą. Zarządu Oddziału L.M.K. na czele z prezesem p. L. Strzemżalskim, delegacji, związków, stowarzy­szeń i licznie zebranej publiczności, pan poseł W. Grętkiewicz, burmistrz miasta i przewodniczący Ko­mitetu „Święta Morza* dokonał podniesienia flagi.

Następnie wygłosił krótkie przemówienie zakoń­czane okrzykiem na cześć morskiej potęgi Polski. Orkiestra strażacka odegrała hymn narodowy.

Ze zdziwieniem konstatujemy fakt, że kompanje Związku Rezerwistów i Związku Strzeleckiego z Ko­nina nie wzięły udziału w uroczystości podniesienia bandery. Jak nam wiadomo, związki te sostały specjal­nie zaproszone przez Komitet „Święta Morza" do uczestniczenia przy podniesieniu bandery.

Po zakończeniu uroczystości podniesienia ban­dery odbył się na Placu Wolności koncert orkiestry Konińskiej Straty Pożarnej.

Wieczorem o godzinie 21,50 zostały urządzone na rzece Warcie tradycyjne wianki połączone z koro­wodem odpowiednio udekorowanych i oświetlonych łodzi i kajaków, gdzie wśród efektownych rakiet i ogni nadobne koninianki puszczały wianki, skwapliwie chwytane przez rycerzy wiosła. Cała przystań T-wa Wioślarskiego tonęła w powodzi różnokolorowych lampionów. Podczas wianków przygrywała orMestra Konińskiej Straży Pożarnej.

Na zakończenie wianków w lokalu T-wa Wioślar­skiego odbyła się zabawa taneczna, ktśra wśród mi­łego i serdecznego nastroju przeciągnęła się do późna w noc.

W dniu 28-go czerwca od samego rana zostalra przeprowadzona zbiórka uliczna na Fundusz Obroliy Morskiej.

W poniedziałek dnia 29 czerwca, jako w dzień obchodu „Święta Morza" o godzinie 9-ej zostało od­prawione uroczyste nabożeństwo w kościele farhym, celebrowane przez ks. Kanonika J. Kabatę, kazanie okolicznościowe wygłosił ks. dr. E. Grzymała.

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz, wojska, związków, organizacyj na czele z panem Starostą Powiatowym M. Koczorowskim, Zarządem Oddz. L.M.K. i członkami Komitetu „Święta Morza" poczty sztandarowe i liczne rzesze społeczeństwa.
W tym czasie odbyły się nabożeństwa w świą­tyniach innych wyznań.

Po nabożeństwie udano się pochodem na czele
Iz orkiestrą straży konińskiej na Plac Wolności, gdzie wobec rodziców chrzestnych, oraz zgrupowanych od­działów, związków, organizacyj, Straży Pożarnej i licznego społeczeństwa ks. Kanonik Jan Kabata dokonał uroczystego aktu poświęcenia sztandaru Konińskiego - Oddz. L. M. i K. Poczem wygłosił krótkie okolicznościowe przemówieaie, zakończone apelem do całego społeczeństwa, aby jaknajliczniej skupiało się przy standarze L.M.K.

Pan Stacosta w przemówieniu swem sprecyzował cele i zadania L. M. i K. Członkami L. M. i K. mówił Pan Starosta, powinni być wszyscy — całe społeczeństwo bez różnicy wyznania i przekonania. Tam gdzie chodzi o rozwój mocarstwowy Państwa i obrony gra­nic nie może kyć między społeczeństwem żadnych różnic, wirnia nami kierować jedna myśl wyrażająca się hasłem „Musimy Polskę dozbroić na morzu" „Ukażmy silne, zbrojne rami".

Przemówienie swe Pan Starosta zakończvł okrzy­kiem na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Pana Prezydenta Prof. Ignacego Mościckiego, Naczelnego Wodza P Generała Rydza-Smigłego i na cześć armji i marynarki. Okrzyk ten został trzykrotnie powtórzony przez zebranych. Po odegraniu hymnu narodowego przez orkiestrę strażacką nastąpiło wbijanie gwoździ pamiątkowych. Pierwszy gwóźdź wbił Pan Starosta, drugi ks. Kanonik Kabata, następne gwoździe wbijali rodzice chrzestni.

Po zakończonej ceremonji wbijania gwoździ na­stąpiło wręczenie sztandaru prezesowi Oddz. L.M.iK. p. L. Strzemźalskiemu, który skolei przekazał sztan­dar chorążemu, harcerzowi z II Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. Króla Jana Sobieskiego w Koninie, pozostającej pod protektoratem L. M. i K. Oddz. w Koninie.

Po symbolicznem salutowaniu sztandarów: Ko­nińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwa Wioślarskiego i Związku Rzemieślników Chrześcjan przez nowopoświęcony sztandar L. M. i K. udano się na przystań T-wa Wioślarskiego, gdzie przed zgroma-dzonemi przedstawicielami władz, stowarzyszeń, związ­ków, na czele z Panem Starostą Powiatowym, Zarzą­dem Oddz. L. M. i K- i sztandarami odbyła siej na rzece Warcie wspaniała i imponująca defilada łodzi i kajaków.

Licznie zebrana publiczność darzyła rzęsistemi oklaskami uczestników biorących udział w defiladzie, wyrażając w ten sposób uznanie dla dzielnych osad, miłośników sportu wodnego.

W dniaeh od 26 czerwca do 3 lipca odbywała się zbiórka znaczka na F. O. M. i sprzedaż po do­mach i sklepach nalepek, broszurek 
Przez cały czas sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

Głos Koniński nr 27 Sobota 4 lipca 1936


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)