Ocena: 1
1 0

Trzy szermiercze turnieje w Koninie

Konin 01.09.2014 19:22

Po wakacyjnej przerwie zawodniczki i zawodnicy Konińskiego Klubu Szermierczego powracają na plansze. Już pierwszy miesiąc roku szkolnego będzie dla nich niezwykle intensywny.
W piątek i sobotę (12 i 13 września) konińscy kibice będą mieli okazję obejrzeć zmagania z wykorzystaniem wszystkich zaliczanych do szermierki broni. Poza tradycyjną w naszym mieście szablą pojawi się także floret i szpada. Wszystko to w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików Dziewcząt i Chłopców. Pierwszego dnia od 9:00 rywalizować będą floreciści. W sobotę z samego rana na placu boju pojawią się szpadziści, a po południu odbędzie się rywalizacja zawodników władających szablą. Po zakończeniu zmagań indywidualnych rozpoczną się walki drużynowe. Na 14 września (niedziela) zaplanowano I Puchar Polski Juniorów w szabli kobiet i mężczyzn.

Zawodnicy z kilkunastu krajów zjadą się do Konina w piątek 19 września. To za sprawą rozpoczynającego się wtedy VII Pucharu Europy Kadetów w Szabli Kobiet i Mężczyzn, będącego jednocześnie XV Turniejem o Puchar Prezydenta Miasta Konina. Zawody potrwają do niedzieli.

W ubiegłym roku w turnieju wystartowało 219 uczestników z Białorusi, Czech, Francji, Kanady, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumuni, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch i Polski. W szabli kobiet niepokonana okazała się Rosjanka Svetlana Sheveleva, która w walce o I miejsce wygrała ze swą rodaczką Anną Solovievą 15/12. Trzecie miejsce w turnieju przypadło także Rosjankom: Reginie Onufrievej oraz Kristinie Ten. Wśród Polek najwyżej uplasowała się zawodniczka Konińskiego Klubu Szermierczego - Sylwia Matuszak, która zajęła dziewiątą lokatę.

W zmaganiach panów triumfował Rosjanin Konstantin Lakhanov, który w pojedynku o najwyższą pozycję pokonał zawodnika z USA - Karola Metrykę 15/9. Trzecie miejsce wywalczyli: zawodnik KKSz Mateusz Godlewski i Benjamin Natanzon z USA. Do finałowej ósemki zakwalifikował się także inny koninianin - Adrian Dzwoniarski, który ostatecznie zakończył zmagania na piątej pozycji.

Patronat medialny nad szermierczym Pucharem Europy sprawować będzie Radio Konin (95,8 FM). W hali szermierczej stanie zewnętrzne studio jedynej lokalnej konińskiej rozgłośni.