Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

W naszym gimnazjum czytanie jest na topie

Malanów 18.01.2017 11:10

W naszym gimnazjum czytanie jest na topie

Rok 2016 zakończyliśmy wielkim sukcesem. Sukcesem czytelniczym. Pozyskana na początku roku dotacja na zakup książek, w tym nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki, zaowocowała nie tylko wzbogaceniem oferty o nowe pozycje książkowe, ale też wzrostem poziomu czytelnictwa.


Rok minął nam pod znakiem wydarzeń czytelniczych i zakupów książek. Za zdobyte środki i wymagany wkład własny zakupiliśmy 494 pozycje, które w pełni zaspokajają potrzeby czytelnicze uczniów i nauczycieli. Biblioteka może teraz zaoferować najnowsze pozycje na rynku wydawniczym oraz bogatą serię komiksów, książek o sportowcach, literatury dla młodzieży, książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE czy literaturę  wspierającą ogólny rozwój umysłowy dziecka i wzbogacającą wiedzę o otaczającym świecie.  Zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie zakupiliśmy audiobooki i literaturę obcojęzyczną. Uczniowie mogą teraz przeczytać m.in. całą serię książek o Harrym Potterze czy „Quo vadis” w języku angielskim lub „Małego Księcia” w języku niemieckim. Nawiązaliśmy owocną współpracę z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Koninie-Filia w Turku oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku, w ramach której odbyły się warsztaty i wyjazdowe lekcje biblioteczne.

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją do ustanowienia właśnie tego pisarza patronem 2016 roku był fakt, że wypadała wówczas 100 rocznica jego śmierci. Naszym zadaniem było oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. W związku z tym patronatem, wiele wydarzeń organizowanych w szkole miało związek z Sienkiewiczem. We wrześniu uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu "Quo Vadis" w Muzeum Narodowym w Poznaniu, zorganizowaliśmy warsztaty i konkurs "Bliżej Sienkiewicza" oraz wystawę „Rok Henryka Sienkiewicza”.  Wspaniałym zakończeniem obchodów było szkolne czytanie i wieczór czytelniczy pt. „Dwunastego czytamy do upadłego” – wydarzenia  zostały zorganizowane 12 grudnia 2016 r. Tego dnia koleżanki i koledzy ze wszystkich klas gimnazjum dokonali małego przeglądu twórczości Sienkiewicza. Każda z klas przygotowała inscenizację fragmentu z jego twórczości. Wieczorem wszyscy miłośnicy czytania spotkali się w murach szkoły, aby oddać się lekturze ulubionej książki.

Celem wszystkich działań było zainteresowanie uczniów literaturą, dlatego nagrywaliśmy też krótkie filmiki promocyjne, przygotowywaliśmy wystawy oraz intensywnie działaliśmy na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook. Oprócz wydarzeń z życia szkoły publikowaliśmy regularnie posty pt. "Mole książkowe są wśród nas" - wywiad z wyróżniającym się czytelnikiem oraz "Książki polecają się na weekend" - prezentacja i krótka recenzja książek godnych polecenia.

W  październiku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Grażyną Bąkiewicz - nauczycielką historii oraz autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży (np. „Syn złodziejki”, „O melba”), która ma na swoim koncie również wiele cennych nagród. Pani Grażyna opowiedziała wszystkim w jaki sposób rozpoczęła się jej pisarska kariera, streściła swoje książki i opowiedziała ich genezę. Na koniec napisała dedykację na książkach dla części uczniów.

Dla ułatwienia kontaktu z literaturą w szkole powstała „Strefa wolnego czytania”, czyli kącik na jednym z korytarzy, gdzie znajdują się krzesła, stoliki oraz książki, czasopisma i szachy. Organizowaliśmy też akcje czytelnicze np. "Z książką na wycieczkę".

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa był niezwykle ważnym i wartościowym projektem, który okazał się sukcesem. Przygotował nie tylko warunki dla rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży, ale też uczynił z biblioteki centrum dostępu do kultury i wiedzy.

                                               Ewa Kowalska - bibliotekarz


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)