Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 18.04.2024 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Ocena: 2
2 0

Konińska perła w koronie

Konin 10.02.2018 12:09

Konińska perła w koronie

O przyszłości Huty Aluminium Konin i jej znaczeniu dla regionu rozmawiamy z jej Dyrektorem Janem Woźniakiem.


Redakcja

- Szanowny Panie Dyrektorze , na wstępie chciałem pogratulować kolejnego wyróżnienia, zwłaszcza, że jest to wyróżnienie o specjalnym charakterze.

Jan Woźniak

Dokładnie to. Firma Impexmetal SA  została nominowana w kategorii  Sponsor Roku "Za Serce".

Red.

- No tak, a Pan , jak głosi komunikat; „W kategorii Człowiek Roku statuetkę Złotego Konia otrzymał Jan Woźniak, członek zarządu Impexmetal SA, dyrektor zarządzający Aluminium Konin. „

J.W

- Odbieram to piękne wyróżnienie, jako wyróżnienie dla całego zakładu i docenienie naszego, wyraźnego w ostatnich latach przyśpieszenia.

Red.

- No i o tym przyśpieszeniu chcieliśmy porozmawiać. Czeka nas, myślę tu o mieście i regionie, za sprawą Huty, wielka inwestycja.

J.W

-19 stycznia 2018 Zarząd Impexmetal SA podpisał z Achenbach Buschhutten z siedzibą w Kreuztal (Niemcy) dwie powiązane ze sobą umowy na dostawę i montaż nowej walcarki zimnej w Zakładzie Aluminium Konin. Pierwsza z umów, zawarta w ramach projektu realizowanego z dofinansowaniem NCBiR ze środków unijnych, obejmuje dostawę innowacyjnych części walcarki, które pozwolą na walcowanie specjalnych stopów aluminium przeznaczonych do przemysłu samochodowego, druga natomiast dotyczy dostaw pozostałych części maszyny. Łączna wartość zawartych umów wynosi około 115 mln złotych. 

Planowany termin dostawy walcarki to I kwartał 2019 roku, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na IV kwartał 2019 roku. 
Zakup walcarki związany jest ze strategią rozwoju Impexmetal SA na lata 2018-2026, zakładającą wzrost mocy produkcyjnych zakładu Aluminium Konin do około 200 tys. ton  rocznie.

Red.

- Ale, jak wiadomo, to tylko mała część inwestycji.

J.W.

- Oczywiście. Do uruchomienia nowej walcowni potrzebna jest cała infrastruktura, budynki, linie przesyłowe. Dlatego koszt całej inwestycji wyniesie 1 miliard 100 milionów zł. Sama zaś inwestycja potrwa 5 lat.

Celem jej jest nie tylko zwiększenie produkcji, ale także uruchomienie produkcji blach o wyższej wytrzymałości dla przemysłu motoryzacyjnego.

Red.

- To ogromne pieniądze, których - w takiej ilości - dawno w Koninie nie widziano. Będzie to miało znaczący wpływ na życie miasta…

J.W.

- Oczywiście. Już na etapie inwestycji chcemy by wszystkie, możliwe do zakupu materiały , kupowane były na lokalnym rynku. Jesteśmy zdania, że większość prac budowlanych, betonowych, elektrycznych, drogowych niezbędnych w inwestycji wykonywały firmy i przedsiębiorcy z regionu.

To powinno zaowocować także rozwojem tych firm.

Red.

- No i sprawa bardzo ważna. Miejsca pracy.

J.W.

- Zamówienia huty na towary i usługi na rynku lokalnym przyczynią się, jeśli nie do zwiększenia, to przynajmniej do utrzymania miejsc pracy. Po zakończeniu inwestycji, w samej hucie powstanie 350 nowych miejsc pracy. Łącznie huta zatrudniać będzie więc 1 100 pracowników. Myślę, że jest to znacząca ilość dla miasta.

Postanowiliśmy także inwestować w kadry. Chcielibyśmy, by uczniowie Zespołu Szkół Górniczo - E energetycznych odbywali praktyki w naszym zakładzie . i to już od przyszłego roku. Będziemy starali się wprowadzić system stypendialny dla absolwentów szkół średnich, którzy zechcą podjąć studia wyższe w kierunku inżynier - mechatronik.

Red.

Bardzo serdecznie dziękujemy za rozmowę. Panu, Hucie i nam wszystkim życzymy powodzenia tych ambitnych planów.

 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)